Informacje:

Wstęp wolny
Miejskiego Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12, Bydgoszcz
23 Września 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

usłysz-celebracja Międzynarodowego Dnia Głuchych

23 września zapraszamy do Miejskiego Centrum Kultury na wydarzenie „usłysz”, w ramach Światowego Dnia Głuchych.

W ramach ŚDG mamy możliwość zwrócenia większej uwagi na potrzeby osób głuchych. Zaplanowano kilka wydarzeń min. warsztaty z robienia gumek do włosów. Odbędzie się również kurs z podstawowych znaków migowych. Na warsztatach nauczymy uczestników jak się przedstawić, zamigać wiek, miejsce zamieszkania, kilka grzecznościowych zwrotów oraz chcemy wzbogacić wiedzę na temat życia osób głuchych w naszym kraju.

Po południu odbędzie się pokaz poezji miganej, która zostanie zaprezentowana przez głuchego poetę, Adama Stoyanov, który jest również jednym z najbardziej znanych głuchych aktorów teatralnych w Polsce. W kasie MCK dostępne są wejściówki.

Wieczorem zapraszamy na bezpłatny seans pierwszej części filmu „Teściowie”. Co ważne, będą napisy oraz możliwość skorzystania z audiodeskrypcji. W tym celu niezbędne jest posiadanie smartfonu, słuchawek oraz aplikacji AudioMovie. Na miejscu tłumaczymy jak uruchomić audiodeskrypcję. Zapraszamy każdego, bez barier, bez podziałów, z otwartością i radością na wspólne odbieranie kultury.

PROGRAM:

12:00 – 13:00 Warsztaty z robienia frotek/ gumek do włosów (zapisy: jagoda.ptaszynska@mck-bydgoszcz.pl)
13:30 – 15:30 Kurs z podstawowych znaków migowych (zapisy: agnieszka.szalkowska@mck-bydgoszcz.pl)
18:00 – 19:00 Poezja Migana
19:00 – 20:30 bezpłatny seans „Teściowie” z napisami i audiodeskrypcją

Warsztaty odbędą się w Saloniku MCK (ilość miejsc ograniczona).

Poezja Migana odbędzie się w Szpulce (wejściówki w kasie MCK).

Podczas wydarzenia „usłysz”-celebracja  Międzynarodowego Dnia Głuchych odbędą się warsztaty z tworzenia gumek/frotek, zwanych scrunchies!  Jeśli masz jakiś materiał z drugiej ręki, który chcesz wykorzystać- przynieś ze sobą. Podczas warsztatów każda osoba będzie mogła stworzyć kilka prac. Najważniejsze jest dla nas to, że będziemy mogli się spotkać  zrobić coś razem, w przyjaznej atmosferze. Zapewniamy wszelkie materiały. Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Obowiązują zapisy: jagoda.ptaszynska@mck-bydgoszcz.pl. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 12-13
Salonik Secesyjny w Miejskim Centrum Kultury

W ramach ŚDG w Miejskim Centrum Kultury odbędą się warsztaty z podstaw języka migowego.

Co na warsztatach? Podstawowe zwroty w języku migowym (dzień dobry, do widzenia, przepraszam, proszę, dziękuję), alfabet, przedstawienie się w języku migowym. Warsztaty mają również na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury osób Głuchych, obalenia mitów, rozpuszczenie blokad pomiędzy światem osób Głuchych a światem osób słyszących. Wiedza daje nam większą świadomość, a w efekcie łatwość w kontakcie międzyludzkim.  Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Obowiązują zapisy: agnieszka.szalkowska@mck-bydgoszcz.pl. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 13:30 – 15:30
Salonik Secesyjny w Miejskim Centrum Kultury

Czy poezja migana jest taka, jak poezja w języku polskim? Jak może wyglądać poezja języka, który jest wizualno-przestrzenny? Świat takiego języka nie jest prosty, ale jest fascynujący. Za pomocą polskiego języka migowego możemy opisywać pewne szczegóły wydarzeń tak dokładnie, jakbyśmy oglądali film. Właśnie dlatego polski język migowy i poezja migowa doskonale się odnajduje w teatrze, także dla słyszących widzów.

Zapraszamy na pokaz poezji miganej w wykonaniu Głuchego poety, Adama Stoyanov, który jest również jednym z najbardziej znanych Głuchych aktorów teatralnych w Polsce.

Zapraszamy na pokaz poezji miganej! Wstęp darmowy, wejściówki do odbioru w Kasie Miejskiego Centrum Kultury.

godz. 18-19
Music Cafe Szpulka

23 września, wieczorem zapraszamy na bezpłatny seans pierwszej części filmu „Teściowie”. Co ważne, będą napisy oraz możliwość skorzystania z audiodeskrypcji. W tym celu niezbędne jest posiadanie smartfonu, słuchawek oraz aplikacji AudioMovie. Na miejscu tłumaczymy jak uruchomić audiodeskrypcję. Zapraszamy każdego, bez barier, bez podziałów, z otwartością i radością na wspólne odbieranie kultury.

godz. 19
Kino Orzeł / Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Zobacz też

KINO HELIOS | Sami swoi. Początek
od 12.90 zł
Dzisiaj

25 kwietnia Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

Muzeum Kanału Bydgoskiego | Dwie wystawy
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy na otwarcie dwóch wystaw w Muzeum Kanału Bydgoskiego: Zabawa, ciepła...

Majówka 2024 w Exploseum!
od 5 zł
01 Maja

Tradycyjnie już, jak co roku, zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych do uczestnictwa...