Informacje:

od 35 zł
Teatr Kameralny w Bydgoszczy ul. Grodzka 14-16 Bydgoszcz
08 Marca 19:00
09 Marca 19:00
10 Marca 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

TEATR POLSKI | Komediantka

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na spektakl Komediantka. Adaptacja klasycznej powieści Reymonta opowiadającej o losach Janki Orłowskiej, młodej dziewczyny, która nie widzi się w zaplanowanej dla siebie roli żony i zamierza zostać aktorką.

UWAGA!!!

Mamy dla Państwa 1 podwójne zaproszenie na spektakl „Komediantka” 10.03.2024 r. g. 18.00.  W zabawie może wziąć udział każdy, kto polubi, udostępni post na https://www.facebook.com/taniowmiescie. Na zgłoszenia czekamy do czwartku 7.03.2024 do godz. 18.00. 

W Teatrze Polskim w Bydgoszczy w miniony weekend rozpoczął się Marzec Kobiet, w ramach którego w repertuarze teatru znajdują się spektakle o kobietach i wyreżyserowane przez kobiety. Jednym z nich jest „Komediantka” w reżyserii Anity Sokołowskiej. Sceniczną adaptację powieści Reymonta zobaczymy już 8 i 9 marca o godz. 19:00 oraz 10 marca o godz. 18:00 w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Będzie to jedyna okazja, by obejrzeć spektakl jeszcze w tym sezonie.

Janka Orłowska, pełna ideałów dziewczyna ze wsi przyjeżdża do stolicy, żeby dołączyć do towarzystwa teatralnego dyrektora Cabińskiego. Towarzystwo latem gra w tak zwanym teatrzyku ogródkowym – na scenie pod gołym niebem połączonej z kawiarnią, jesienią zaś – jedzie w objazd po miastach prowincjonalnych. Reymont, który – zanim zajął się pisaniem – sam próbował sił jako aktor w tego typu trupie, bezlitośnie sportretował artystów, dyrekcję, a nawet krawcową towarzystwa Cabińskiego. Postaci „Komediantki” to galeria ludzi złamanych, spośród których wyróżnia się ona – Orłowska – pełna nadziei, nie dająca się złamać piękna dusza. Realista Reymont nie ma jednak wątpliwości, że jakiekolwiek jej wysiłki będą daremne. Wszyscy bohaterowie powieści są opętani wizją sukcesu, który nigdy nie nadchodzi. Wszyscy żyją marzeniem, nie zważając na to, że rzeczywistość niewiele ma wspólnego z ich fantazjami. Wszyscy biedują: mężczyźni próbują dorobić hazardem, kobiety znajdują sobie bogatych „mecenasów” i marzą, że będą grać wielkie role w Teatrze Warszawskim (dzisiejszym Narodowym). Tymczasem rzeczywistość teatralna proponuje im „bukiety dramatyczne” czyli – jak pisze Reymont – „komedyjkę, operetkę jednoaktową, wyjątek z dramatu i taniec solowy”.

Sceniczna adaptacja „Komediantki” to prosta, przepełniona emocjami, sentymentalna wręcz opowieść o miłości i nienawiści do teatru. Jej forma bazuje na ruchu, poprzez który wyraża się pęd, szaleństwo jednostki, podejmowane w jej życiu ryzyko i niejednoznaczność istnienia w świecie zarówno fizycznym, jak i duchowym. Obudowany tym ruchem trzon opowieści ma jednocześnie być formą zabawy teatralnej i zapisem kondycji zarówno teatru i jego aktorów, jak i nas samych. W ten sposób „Komediantka” staje się historią o potrzebie uwalniania emocji, pewnego rodzaju katharsis.

„W spektaklu przyglądamy się kondycji artystów, ale też, szerzej, temu co z nami zrobił czas napięcia związanego z wojną, pandemią, realiami politycznymi. Czy warto spalać się i gonić za marzeniami, czy warto w tym niepewnym świecie trwać przy swoich ideałach? Używamy narracji Komediantki i historii napisanej przez Reymonta nasączając ją własnym doświadczeniem, opowiemy o dążeniu kobiety-jednostki do prawa wyzwolenia się z pętających ją rygorów życia społecznego. Do prawa samostanowienia o sobie, potrzebie wolności i samorealizacji” – mówi reżyserka Anita Sokołowska.

Spektakl to żywy obraz siły twórczej i energii płynącej z teatru, dzięki której w każdym z bohaterów-artystów wciąż tli się nadzieja na zmianę, żyje wiara w pasję, której już samo posiadanie jest wygraną, to wreszcie siła napędowa, która nie pozwala się poddać i motywuje do podejmowania działania.

Uwaga! W spektaklu wykorzystywany jest stroboskop.

spektakl odbędzie się w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy

REŻYSERIA | Anita Sokołowska
ADAPTACJA, DRAMATURGIA | Maria Wojtyszko
MUZYKA | Krzysztof Kaliski
CHOREOGRAFIA | Magda Jędra
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY | Wojciech Faruga
REŻYSERIA ŚWIATŁA | Jędrzej Jęcikowski
REALIZATORZY | Bartłomiej Chmara, Eugeniusz Wiśniewski
PRODUKCJA | Magdalena Niedźwiecka, Lena Tworkowska
INSPICJENTKA, ASYSTENTKA REŻYSERKI | Hanna Gruszczyńska
WYSTĘPUJĄ
Anna Bieżyńska/Katarzyna Pawłowska, Zhenia Doliak, Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Karol Franek Nowiński, Emilia Piech, Jakub Ulewicz, Małgorzata Witkowska, Marcin Zawodziński

Spektakl bierze udział w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa”.
#klasykazywa

 

Zobacz też

Rzeka Muzyki 2024 | Kocham BigBit
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy 14 lipca na koncert Kocham BigBit. Wystąpią: Małgorzata Jakubiec-Hauke i...

Exploseum | Partyzanci
od 7 zł
13 Lipca

Exploseum zaprasza 13 lipca na grę terenową „Partyzanci” Jest rok 1944....

Młyny Rothera | Spotkanie z komiksem
od 20 zł
13 Lipca

Młyny Rothera zapraszają na spotkanie wokół twórczości Bogusia Janiszewskiego. Na spotkaniu...