Informacje:

od 35 zł
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, Mickiewicza 2, Bydgoszcz
02 Marca 19:00
03 Marca 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Teatr Polski | Buka

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na spektakl „Buka” w reżyserii Olgi Turutii-Prasolovej.

UWAGA!!!

Mamy dla Państwa 1 podwójne zaproszenie na spektakl „Buka” 3.03.2024 r. g. 17.00.  W zabawie może wziąć udział każdy, kto polubi, udostępni post na https://www.facebook.com/taniowmiescie. Na zgłoszenia czekamy do piątku 1.03.2024 do godz. 18.00. 

 „Buka” Leny Laguszonkowej i Kateryny Penkovej to spektakl opowiadający o byciu kobietą w XXI wieku. „Buka” staje w kontrze założeniom, że kobiece bohaterki mamy ukazywać tylko przez pryzmat ich walorów zewnętrznych, lub jako matki, żony, czy kochanki – funkcjonujące w odniesieniu do mężczyzny. Buka nie daje się zdefiniować przez pryzmat męskości. W inscenizacji Olgi Turutii-Prasolovej Buka toczy walkę wewnętrzną z postsowieckim pojmowaniem roli kobiety, ujawniając schematy społeczne, zakorzenione w nas traumy i potrzebę uzyskania podmiotowości jako jednostka. Spektakl jest opowieścią uniwersalną, poruszającą tematy wspólne dla nas wszystkich, jej doświadczenia są doświadczeniami kobiet w Ukrainie, Polsce i na całym świecie.

Z propozycją zrealizowania produkcji na bydgoskiej scenie wystąpiły dwie ukraińskie twórczynie – dramatopisarka Lena Laguszonkowa oraz aktorka Zhenia Doliak. Obie są dobrze znane bydgoskiej publiczności.

Pierwsza z nich to dwukrotna finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Jej sztuki finałowe były prezentowane w formie szkiców scenicznych podczas XX i XXII edycji Festiwalu Prapremier. Warto przypomnieć, że Lena Laguszonkowa jest także autorką tekstu do interdyscyplinarnego spektaklu „Życie na wypadek wojny” w reż. Uli Kijak, a 6 marca 2022 roku odbyło się czytanie performatywne tekstu Leny pod tytułem „Mój sztandar zasikał kotek”, które było wyrazem wsparcia bydgoskich artystów i aktywistów dla Ukrainy.

Zhenia Doliak dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Bydgoszczy w 2022 roku. Od tamtego momentu widzowie mieli okazję zobaczyć ją w spektaklach takich jak: „Ameryka” w reż. Julii Holewińskiej, „Komediantka” w reż. Anity Sokołowskiej, „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reż. Jana Jelińskiego.

Bydgoską produkcję wyreżyseruje Olga Turutia-Prasolova – ukraińska reżyserka, artystka teatralna i dramatopisarka, która od początku sezonu jest rezydentką TPB. Warto dodać, że Olga została najlepszą reżyserką roku 2015, wygrywając ogólnoukraiński konkurs młodych reżyserów organizowany przez British Council w Ukrainie.

Do pracy nad spektaklem zaproszone zostały dwie aktorki – Zhenia Doliak, która miała wystąpić w pierwotnej wersji „Buki” oraz Dagmara Mrowiec-Matuszak. Wśród twórców spektaklu znaleźli się również: Wojciech Faruga (kostiumy i scenografia), Katarzyna Borkowska (reżyseria światła). Nad przebiegiem spektaklu czuwał będzie inspicjent Adam Pakieła.

Spektakl został dofinansowany przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w ramach I Otwartego Konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć na rzecz dialogu Polaków z narodami Europy Wschodniej.

Uwaga! Ze względu na wulgarny język, spektakl rekomendowany dla widzów dorosłych. W przedstawieniu wykorzystano światła stroboskopowe oraz głośną muzykę. Osoby wrażliwe na ten rodzaj efektów prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

REŻYSERIA Olga Turutia-Prasolova
TEKST Lena Laguszonkowa, Kateryna Penkova
DRAMATURGIA Lena Laguszonkowa
TŁUMACZENIE Agnieszka Sowińska
KOSTIUMY I SCENOGRAFIA Wojciech Faruga
REŻYSERIA ŚWIATŁA Katarzyna Borkowska
KONSULTACJA MUZYCZNA Marcin Muszyński
REALIZATORZY Daria Główczyńska, Karolina Lewandowska, Robert Łosicki, Marcin Muszyński
PRODUCENTKA Magdalena Niedźwiecka
INSPICJENT Adam Pakieła
ASYSTENTKA REŻYSERKI Dagmara Mrowiec – Matuszak

WYSTĘPUJĄ Zhenia Doliak, Dagmara Mrowiec – Matuszak

Zobacz też

Wiedeński Wieczór - Orkiestra symfoniczna "Le Figaro" z okazji Dnia Matki
od 160 zł
26 Maja

Zapraszamy Państwa w niezapomnianą podróż muzyczną z okazji Dnia Matki! To...

Anna&Anna koncert fabularyzowany
od 120 zł
25 Maja

Znane i lubiane, a zarazem nowocześnie zaaranżowane i ciekawie zaśpiewane piosenki...

TEATR POLSKI | Nie ogarniam czyli o demonach
od 35 zł
od 23 do 25 Maja

Teatr Polski w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na premierę spektaklu Nie ogarniam...