Informacje:

od 35 zł
Teatr Polski, al. Mickiewicza 2, Bydgoszcz
20 Kwietnia 19:00
21 Kwietnia 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

TEATR POLSKI | Ameryka

W najbliższy weekend Teatr Polski w Bydgoszczy zabierze publiczność do „Ameryki” w reżyserii Julii Holewińskiej – będzie to ostatnia szansa w tym sezonie by wyruszyć w podróż na odległy kontynent.

UWAGA!!!

Mamy dla Państwa 1 podwójne zaproszenie na spektakl „Ameryka” 21.04.2024 r. (niedziela) g. 18.00.  W zabawie może wziąć udział każdy, kto polubi, udostępni post na https://www.facebook.com/taniowmiescie. Na zgłoszenia czekamy do czwartku 18.04.2024 do godz. 18.00. 

20 i 21 kwietnia, po raz ostatni w sezonie artystycznym 2023/24, na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy zawitają Witoldo Gombrowicz, Krzysztof Kolumb, Isaura, Diego Maradona oraz Amazonia, którzy wspólnie przedstawią zupełnie nową wizję Ameryki Południowej.

Na wykonanym piórkiem i atramentem rysunku América Invertida (1943) urugwajski malarz Joaquín Torres García przedstawia Amerykę Południową odwróconą do góry nogami – z perspektywy, do której nie przywykliśmy w polskiej szkole.

To wyzwolicielskie dekolonialne spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i wpisanej w naszą kulturę i system społeczno-ekonomiczny opresji, jest inspiracją dla Ameryki.

Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. Wyraża w niej marzenie o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata”.

W narracji Gombrowicza pojawiają się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźctwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce Łacińskiej niczym w lustrze – i na odwrót.

Być może więc, by zmienić Polskę, trzeba ją przemieścić, wprawić w ruch, skonfrontować z Innym?

REŻYSERIA | Julia Holewińska
TEKST | Julia Holewińska, Tomasz Szerszeń
PRZESTRZEŃ I WIDEO | Tomasz Szerszeń
WYKONANIE RZEŹB | Maja Krupińska
MUZYKA | Radosław Duda
INSPICJENTKA | Hanna Gruszczyńska
WYSTĘPUJĄ: Zhenia Doliak, Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Emilia Piech, Marcin Zawodziński

miejsce: mała scena TPB
(wejście od parku, od ul. 20 stycznia 1920)

fot. Natalia Kabanow

Zobacz też

Rzeka Muzyki 2024 | Kocham BigBit
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy 14 lipca na koncert Kocham BigBit. Wystąpią: Małgorzata Jakubiec-Hauke i...

Exploseum | Partyzanci
od 7 zł
13 Lipca

Exploseum zaprasza 13 lipca na grę terenową „Partyzanci” Jest rok 1944....

Młyny Rothera | Spotkanie z komiksem
od 20 zł
13 Lipca

Młyny Rothera zapraszają na spotkanie wokół twórczości Bogusia Janiszewskiego. Na spotkaniu...