Informacje:

Wstęp wolny
Strzelce Dolne 40
03 Wrzesień 2022
12:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Święto Śliwki 2022 w Strzelcach Dolnych

Zapraszamy na Święto Śliwki, które odbędzie się 3-4 września w Strzelcach Dolnych k/Bydgoszczy. Dwudniowa impreza odbywa się na świeżym powietrzu. Wstęp wolny!

Atrakcje:

  • Wielkie Smażenie Powideł Strzeleckich na podstawie tradycyjnej receptury
  • Sprzedaż lokalnych i regionalnych produktów oraz tradycyjnych potraw
  • Loty helikopterem
  • Rejsy statkiem po Wiśle
  • Dla wszystkich spragnionych wrażeń, jazda Quadami po specjalnie przygotowanym torze
  • Strefa zabaw dla dzieci
Święto Śliwki 2022 w Strzelcach Dolnych


Wszystko zaczęło się pomysłu Jana Iwanowskiego, który błyskawicznie podchwyciły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelcach Dolnych i od 2001 roku na oczach setek turystów na wielkiej łące nad Wisłą smażą w kuprowych kotłach śliwki, pakują w słoiczki i naklejają firmowe etykiety.

Powidła nie są ani za słodkie, ani za kwaśne, choć cukru w nich niewiele. Żadnych konserwantów – tylko sama natura. Strzelce Dolne to prawdziwe zagłębie śliwkowe już od około 200 lat. A niepowtarzalny smak powideł to zasługa rosnącej w klimacie Doliny Dolnej Wisły „śliwki węgierki“, przetwarzanej przez gospodynie na najróżniejsze sposoby.

Różnorodność duża, więc chętnych do degustacji i zakupu powideł też nie brakuje. Strzeleckie wyroby, z tymi powszechnie dostępnymi w sklepach, wygrywają tradycją, smakiem i brakiem chemicznych dodatków. Nic dziwnego, że zachwycili się nimi także ministerialni urzędnicy.

Powidła strzeleckie już od trzech lat znajdują się na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa. A to korzyść dla mieszkańców Strzelec Dolnych i regionu: rozgłos, wzrost liczby wystawców i kupujących, bo nie tylko powidła są atrakcją Święta Śliwki.

Na stoiskach znaleźć można także inne regionalne smakołyki, w tym nalewki – takie jak znana m.in. na Krajnie i Pałukach, śmietanówka. Wzięciem, jak zwykle zresztą, cieszą się także wędliny – drogie, ale zdrowe, bo bez konserwantów.

Warto pojawić się na Święcie Śliwki. To przecież niepowtarzalna okazja przyjrzenia się procesowi smażenia powideł, ale też pokosztowania miodu, wędlin, czy chleba ze smalcem.

Zapraszamy na degustacje jedynych w swoim rodzaju, niepowtarzalnych Powideł Strzeleckich ze szczęśliwych śliwek!

Zobacz też

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Bydgoszcz 2023
Wstęp wolny

Tradycyjnie sercem orkiestrowego grania w Bydgoszczy będzie Stary Rynek, gdzie w...

Kino Orzeł | WOŚPowe seanse
od 1 zł

Kino Orzeł, 29 stycznia za symboliczną wrzutkę do puszki, na wielkim...

Fotografistka | Jubileusz 10-lecia Fotografistki
Wstęp wolny

Zapraszamy na wernisaż z okazji 10-lecia Fundacji Fotografistka w sobotę 28.01.2023...