Informacje:
Próba Dźwięku 2025 | Krzysztof Pełech
Z przyjemnością zapraszamy na recital Krzysztofa Pełecha, światowej sławy gitarzysty klasycznego. Artysta, zaliczany do elity w swojej dziedzinie, wystąpi we wtorek, 30 września 2025 roku w gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Z przyjemnością zapraszamy na wyjątkowe wydarzenia w ramach drugiej edycji obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki w Bydgoszczy. Jako Miasto Muzyki UNESCO, Bydgoszcz celebruje to święto przez cały miesiąc, od 15 września do 26 października 2025 roku. W tym czasie odbędzie się ponad 20 koncertów i wydarzeń z udziałem blisko 200 artystów związanych z miastem.
Krzysztof Pełech to artysta o międzynarodowej renomie, zapraszany do współpracy przez wybitnych kompozytorów i gitarzystów. Nagrywał między innymi dla BBC i ma na swoim koncie 16 płyt. Regularnie uczestniczy w prestiżowych festiwalach muzycznych, a jego talent został doceniony na licznych konkursach – był laureatem szesnastu z dwudziestu jeden, w których brał udział.
Podczas bydgoskiego recitalu publiczność będzie miała okazję usłyszeć kompozycje pochodzące z Ameryki Południowej, w tym utwory takich mistrzów jak Astor Piazzolla, Jorge Morel, Jorge Cardoso, Carlos Guastavino, Sergio Assad, Jaime Zenamon, Sebastiao Tapajos czy Ulisses Rocha.
Wydarzeniu muzycznemu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „Obrazy nie-/rzeczywistości. Między fikcją a rzeczywistością”. Ekspozycja skupi się na różnorodnych formach i treściach obrazowania, zestawiając ze sobą realizm i sztukę przedstawieniową z fantazją oraz abstrakcją. Wystawa stanie się pretekstem do refleksji nad wzajemnym wpływem sztuki i rzeczywistości. Poruszone zostaną także kwestie dotyczące kondycji współczesnego człowieka, jego samotności i zagubienia w dobie niepokojów społecznych i politycznych. Całość dopełnią realizacje symboliczne, które odnoszą się do duchowości.
