Informacje:

Wstęp wolny
Pałace Ostromecko, Ostromecko ul. Bydgoska 9, Dabrowa Chełminska
22 Styczeń 2023
16:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Pałace Ostromecko | INAUGURACJA ROKU SZWALBEGO W OSTROMECKU

Zapraszamy INAUGURACJĘ ROKU SZWALBEGO W OSTROMECKU. Łukasz Ojdana – występ solowy na trzech instrumentach + otwarcie nowego salonu Andrzeja Szwalbego

Łukasz Ojdana – występ solowy na trzech instrumentach

2023 – rok, w którym świętujemy setną rocznicę urodzin Andrzeja Szwalbego, honorowego obywatela naszego miasta, budowniczego potęgi muzycznej Bydgoszczy, wreszcie – wizjonera, który pozostawił po sobie nie tylko budynki, miejsca czy festiwale.

Pozostały po nim przede wszystkim idee, od lat realizowane przez obywateli – idee ponadczasowe i wiecznie żywe. Cieszmy się, że możemy być testamentariuszami myśli Andrzeja Szwalbego i nieść je dalej w czas.

Do stworzonej przez niego przed laty kolekcji historycznych fortepianów Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy dokupiło instrument szczególny – pochodzący z Kopenhagi, z lat 1815–1820, fortepian pionowy, tzw. leżącą żyrafę, jedną z trzech tego typu konstrukcji zachowanych na świecie, autorstwa Petera Christiana Uldahla (kolejne dwa pięknie zachowane fortepiany znajdują się w posiadaniu Muzeum Sztuk Scenicznych w Scenkonst Museet w Sztokholmie i w Muzeum Muzyki Musikmuséet w Kopenhadze).

Instrument jest bardzo nietypową formą, dzięki której można było m.in. uzyskać zmniejszenie wysokości ówczesnych instrumentów pionowych, przekraczających niejednokrotnie 200 cm. Nasz „prezent dla Szwalbego” ma za zadanie, jak napisał współtwórca kolekcji prof. Beniamin Vogel, wzbogacić kolekcję o rzadki instrument, praktycznie niespotykany w muzeach Europy (poza jej północną częścią). Być może pewnego dnia i przy odrobinie szczęścia uda się przywrócić pełną funkcjonalność konstrukcji Uldahla.

Z uwagi na wagę nadchodzącego jubileuszu zaplanowano cykl aż 9 koncertów, które odbędą na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.

Już 22 stycznia zainauguruje go występ Łukasza Ojdany – pianisty jazzowego i kompozytora, członka RGG – jednej z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych polskich formacji jazzowych. Artysta współpracował m.in. z Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Paolem Fresu, Evanem Parkerem, Trevorem Wattsem, Adamem Bałdychem, Adamem Pierończykiem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Ojdana był wielokrotnie wyróżniony nominacjami do prestiżowej nagrody Fryderyk, jest także członkiem sekcji jazzowej Akademii Fonograficznej przyznającej nominacje i nagrody polskiej branży muzycznej.

OTWARCIE NOWEGO SALONU ANDRZEJA SZWALBEGO (Pałac Stary).

Kolekcję Współczesnego Polskiego Malarstwa i Grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego znów będzie można podziwiać w Pałacu Starym w Ostromecku.

Nowa odsłona „Gabinetu Andrzeja Szwalbego”, znajdującego się na drugim piętrze Pałacu Starego w Ostromecku ma szczególne znaczenie. Istotnym elementem nowej aranżacji będzie ekspozycja wybranych prac z Kolekcji Współczesnego Polskiego Malarstwa i Grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego, która w przeszłości zdobiła już te pałacowe wnętrza.

Kolekcja powstała z inicjatywy Andrzeja Szwalbego w latach 1986-88. Do dziś pozostaje własnością Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy, choć od 1990 roku opiekę nad nią, w ramach depozytu sprawuje Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dzięki owocnej współpracy Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z tymi instytucjami wybrane dzieła z kolekcji wracają na swoje pierwotne miejsce ekspozycji. A to wspólne działanie wpisuje się w dziedzictwo kulturotwórczej idei Andrzeja Szwalbego, zakładającej integrację instytucji kultury i różnych dyscyplin sztuki.

W odnowionym Gabinecie Andrzeja Szwalbego będzie można zobaczyć m.in. projekty gobelinów z cyklu „Kawartet Zapustny” Tadeusza Brzozowskiego, dzieła uznanych twórców lokalnych: Mariana Turwida czy Andrzeja Nowackiego, a także obrazy Magdaleny Abakanowicz, Romana Artymowskiego , Edwarda Dwurnika, Ryszarda Gierywszewskiego, Józefa Hałasa, Władysława Hasiora, Jerzego Kałuckiego, Jerzego Korzeniowskiego i Jana Tarasina.

Zobacz też

od 130 zł

Czy zastanawialiście się kiedyś, kto spośród Waszych przyjaciół coś ukrywa?🤔 A...

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OTTO
od 16.90 zł

Jest to druga filmowa adaptacja bestsellerowej powieści, Fredrika Backmana „Meżczyzna imieniem...

Anita Suchomska
Wstęp wolny

Zapraszamy na pierwszy w tym roku wernisaż. Wystawę Anity Suchomskiej. Anita...