Informacje:

Wstęp wolny
Pałac Lubostroń, Oranżeria Pałacowa
01 Październik 2022
16:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

PAŁAC LUBOSTROŃ | Wystawa Résumé 

Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak, Stowarzyszenie Artystyczne Otwarte, Katedra Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Komisja Urbanistyki, Planowania Przestrzennego i Architektury Oddziału PAN w Poznaniu oraz Instytut Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej zapraszają na otwarcie wystawy pt. “Résumé” zorganizowanej w ramach interdyscyplinarnego projektu PODNOSZĄC ZIEMIĘ.

Wystawa zatytułowana Résumé powstała w ramach interdyscyplinarnego projektu artystycznego Podnosząc Ziemię inspirowanego 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada w 2023 roku.

Tematyka projektu skupia się zatem wokół miejsca i roli człowieka we wszechświecie i na Ziemi, wokół szeroko rozumianej ekologii, sposobów jej rozwijania i upowszechniania, dialogu i wymiany myśli, działań artystycznych, prezentacji osiągnięć naukowych, projektowych i artystycznych w tym zakresie.

Projekt jest realizowany w kilku etapach, m. in. na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Lubostroniu, gdzie w kwietniu tego roku miało miejsce dwudniowe sympozjum na którym uczestnicy projektu prezentowali swoje dokonania artystyczne i naukowe.

Podobny charakter ma obecna wystawa na której 33 uczestników, artystów i naukowców reprezentujących różne środowiska i instytucje prezentuje wybraną realizację ze swojego dorobku. W naturalny sposób ekspozycja staje się przeglądem, podsumowaniem i streszczeniem różnych postaw, dyscyplin oraz obszarów artystycznych i naukowych. Twórczy dialog z pewnością przyczyni się do podjęcia bliższej współpracy w dalszej części projektu.

Nie bez znaczenia pozostaje kontekst miejsca w którym odbywa się wystawa. Zespół pałacowo – parkowy w Lubostroniu jest miejscem historycznym dla kultury polskiej a jednocześnie dzięki swojej funkcji tworzy ją nieustannie. Dzięki swojej lokalizacji, Lubostroń stanowi łącznik pomiędzy Poznaniem i Toruniem skąd pochodzą uczestnicy projektu, skupieni są wokół instytucji naukowych i artystycznych, które podjęły się organizacji przedsięwzięcia: Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarte” z Torunia, Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby UMK w Toruniu, Komisji Urbanistyki, Planowania Przestrzennego i Architektury Oddziału PAN w Poznaniu, Instytutu Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Wystawa potrwa do 11 listopada 2022 roku.
Kuratorzy wystawy: Stanisław Kośmiński, Tomasz Matusewicz.

Zobacz też

Galeria Miejska bwa | Kinga Kowalczyk – Wypowiedź
Wstęp wolny

Zapraszamy na otwarcie wystawy odbywającej się w ramach programu rezydencji artystycznej...

Bydgoskie Centrum Sztuki | Edward Hartwig
Wstęp wolny

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy w ramach 9. VINTAGE...

Pałace Ostromecko | Ostromecko i Schinkel 
Wstęp wolny

Zapraszamy na wykład, w Roku Szwalbego, dr. Iwony Jastrzębskiej-Puzowskiej – ,,Ostromecko...