Informacje:

Wstęp wolny
Pałac Lubostroń, Sala Rotundowa
29 Lipiec 2023
16:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

PAŁAC LUBOSTROŃ | Pałac z Gwiazdami

Dyrektor Pałacu Lubostroń Aleksandra Nowakowska zaprasza serdecznie w sobotę, 29 lipca 2023 roku na wydarzenie inaugurujące projekt „Pałac z Gwiazdami”.


Program Pałac z Gwiazdami:

  • godz. 16.00 – 17.30 – koncert największych przebojów zespołu Maanam w wykonaniu Zespołu Strefa Zero ,
  • godz. 17.30 – 18.00 – konkurs “Mikołaj Kopernik znany i nieznany”,
  • godz. 18.00 – 19.00 – otwarcie wystawy w przestrzeni pałacowo-parkowej w Lubostroniu pt. “Podnosząc Ziemię”.

Poznański zespół STREFA ZERO postanowił w 2022 roku, stworzyć nowy projekt muzyczny o nazwie STREFA ZERO I PIOSENKI MAANAMU, w którym oprócz swojej dotychczasowej twórczości, przypomina piosenki legendarnego zespołu Maanam.
Podczas koncertu usłyszeć można takie przeboje jak: „Boskie Buenos”, „Krakowski spleen” czy „Kocham Cię kochanie moje”.
Kora, której już nie ma wśród nas, nazywana ikoną polskiej muzyki rockowej, na zawsze zapisała się na muzycznych kartach historii , a jej utwory wciąż są niezwykle popularne wśród starszych, jak i młodszych słuchaczy. Opowiadają o tym co boli i zachwyca. Kora była jedyna i niepowtarzalna, jej twórczość żyje i daje ludziom radość.

Wokalistka zespołu STREFA ZERO Kasia Czarnecka, wychowana na piosenkach Maanamu, interpretuje je i śpiewa – jak sama mówi – tak jak czuje. Te piosenki są wiecznie żywe.

Zespół STREFA ZERO, sięgając po repertuar zespołu Maanam, potraktował ten projekt nie tylko jako swoiste wyzwanie muzyczne, ale jako muzyczny hołd złożony twórcom tego zespołu: Korze i Markowi Jackowskiemu.

Projekt artystyczny pt.: “Podnosząc Ziemię” wpisuje się w przypadającą w 2023 roku 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, a jego realizacja dokonuje się w poszczególnych etapach głównie na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Lubostroniu z udziałem architektów i rzeźbiarzy ze środowiska toruńskiego, oraz artystów, architektów i naukowców ze środowiska poznańskiego.

Do tej pory miały miejsce dwa wydarzenia w ramach tego projektu:
1 – sympozjum 9-10 kwietnia 2022 r. w Pałacu Lubostroń.
2 – wystawa pt. „Resume” w Oranżerii Pałacowej w Lubostroniu 01.10 – 11.11.2022
Kuratorami tych wydarzeń byli: dr Stanisław Kośmiński (Toruń), dr hab. Tomasz Matusewicz (Poznań)

W roku jubileuszowym 2023 (od 29 lipca) w Oranżerii Pałacowej oraz w przestrzeniach zespołu pałacowo-parkowego w Lubostroniu zostanie zaprezentowana kolejna wystawa, tym razem o tytule „Tu Ziemia”. Wystawa ta będzie kluczowym elementem całego zadania, wieńczącego wysiłki zespołów twórczych w odniesieniu do myśli o naszej planecie w kontekście obecnych wyzwań i zagrożeń, ale też w relacji człowiek – natura, w atmosferze wzajemnej harmonii, tak zdecydowanie mocno odczuwalnej w przyrodniczo-architektonicznej strefie Lubostronia.

Rocznica Kopernikańska z inicjatywy Leona Skórzewskiego, właściciela majątku w Lubostroniu, została uhonorowana na tamtym terenie 150 lat temu. Obecnie nastąpi w tym samym miejscu druga taka jubileuszowa okoliczność. Jednakże najbardziej rocznicowo doniosłe wydarzenia poświęcone wielkiemu Astronomowi z oczywistych względów kumulują się zazwyczaj w Toruniu, zatem właśnie w rodzinnym mieście Kopernika nastąpi kolejna odsłona projektu „Podnosząc Ziemię”. Na przełomie października i listopada otwarta zostanie dedykowana naszemu Patronowi wystawa zlokalizowana w Galerii Artus w Dworze Artusa. Ekspozycja w galerii toruńskiej opierać się będzie na rezultatach wypracowanych podczas wcześniejszych wydarzeń mających miejsce w Lubostroniu.

Główny organizator wydarzenia – Stowarzyszenie Artystyczne “Otwarte”.
Współorganizatorzy: Pałac Lubostroń oraz Katedra Architektury Wnętrz i Rzeźby UMK w Toruniu.
Kurator: dr hab. Krzysztof Mazur prof. UMK.

Zobacz też

Galeria Miejska bwa | Pejzaż wewnętrzny
Wstęp wolny

W związku z X edycją „Weekendu seniora z kulturą” zapraszamy na...

Bydgoskie Centrum Sztuki | Prosta rozmowa
Wstęp wolny

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby PROSTA...

Galeria Miejska bwa | Kinga Kowalczyk – Wypowiedź
Wstęp wolny

Zapraszamy na otwarcie wystawy odbywającej się w ramach programu rezydencji artystycznej...