Informacje:

od 18 zł
Otwarta Przestrzeń „Światłownia”, ul. św. Trójcy 15, Bydgoszcz
27 Sierpień 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Otwarta Przestrzeń Światłownia | Jacek „Zielik” Zieliński

Otwarta Przestrzeń Światłownia zaprasza 27 sierpnia na koncert Jacka „Zielika” Zielińskiego

Jacek „Zielik” Zieliński to przede wszystkim żeglarz (Jachtowy Sternik Morski, Motorowodny Sternik Morski). Urodzony w Szczecinie, wychowany w Trzebieży –tam kończąc szkołę podstawową zdobył wykształcenie podstawowe w nauce i doskonałe w żeglarstwie. W późniejszych latach szkoły podstawowej jego nauczycielką muzyki została P. Ania Łaszewska – żona kpt. Andrzeja Mendygrała.

Siłą takich przekazań i przeżyć związanych z żeglarstwem i „muzyką okołomorską” – Zielu trafia do Technikum Budowy Okrętów – gdzie szybko w pierwszej klasie adoptuje się w zespole szantowym „Szantażyści”. Wraz z tym zespołem w 1989 r. na „Wiatraku” zdobywa wyróżnienia za interpretację szanty klasycznej.

Dwa lata później, ogarnięty zaszczepionymi z podstawówki miłościami do żeglowania i śpiewania postanawia założyć własny zespół – wraz z przyjacielem od którego uczył się gry na gitarze – zakładają zespół „Lewiatan”. Zespół ten w zachodniopomorskiem, najdłużej z dotychczasowych (utworzonych w TBO) utrzymuje wysoką formę i zainteresowanie pasjonatów, bo aż do 2000 r.

W tym okresie trudno jest zliczyć sukcesy zespołu, jednak pozostającym najbardziej w pamięci będzie uwieczniony program telewizyjny produkcji Moniki Szwai–„Bar Lewiatan”zrealizowany w 1998 r. W dość okrojonym składzie „Lewiatan” do 2009 r. zdobywa wiele sukcesów i wyróżnień ale w większym obszarze Polski – Wrocław, Poznań, Kraków.

Rok 2009 to definitywny koniec „Lewiatana”. Wtedy to Zielu rozpoczyna „solowe granie”. Jak to stare przysłowie mówi – „czym skorupka za młodu … „

Zobacz też

Otwarta Przestrzeń Światłownia | Nadziani Bluesem
od 19 zł

Otwarta Przestrzeń Światłownia zaprasza 27 stycznia na koncert zespołu Nadziani Bluesem...

Restauracja Zatoka | Michał Łangowski
od 50 zł

„W Piątą Stronę Świata”, to muzyczna podróż, w świat gitary i...

Butelki Zwrotne | WOŚP Bydgoszcz 2023
Wstęp wolny

29 stycznia 2023 w w ramach 31 Finału WOŚP w Bydgoszczy...