Informacje:

od 35 zł
Opera Nova w Bydgoszczy, ul. Marszałka Focha 5, 85-070 Bydgoszcz
od 13 Października do 15 Października
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Opera Nova | Szepty i cienie

Opera Nova zaprasza na trzy wieczory z baletem współczesnym. Jeden  z najbardziej cenionych autorów tańca nowoczesnego, wcześniej tancerz  znany z występów  w znakomitych zespołach (Polski Balet Tańca, Kibbutz Contemporary Dance Company), Jacek Przybyłowicz stworzył niezwykły w nastroju wieczór baletowy dla Opery Nova.

Trzy choreografie tego wybitnego twórcy do muzyki Jana Sebastiana Bacha oraz współczesnych kompozytorów :Pawła Mykietyna i Pawła Szymańskiego, zawarte w spektaklu pod wspólnym tytułem ”Szepty i cienie” .

Ponieważ przedstawienia ‘Szeptów i cieni” przypadają w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, Opera Nova zachęca widzów do udziału w przeprowadzanej zbiórce świec, latarek, baterii, które zostaną następnie przekazane do transportów na tereny objęte wojną. Przyniesione dary będzie można złożyć do przygotowanych koszy w holu głównym.

Szepty i cienie to tryptyk baletowy autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy i choreografów tańca współczesnego. Jacek Przybyłowicz pracował już z Baletem Opery Nova w 2015 r. nad choreografią do legendy dramatycznej Potępienie Fausta. Obecnie stworzył dla tego Zespołu swój „wieczór autorski”, na który składają się trzy jednoaktowe balety. 

„Barocco” do muzyki Jana Sebastiana Bacha stworzone na Biennale Tańca w Lyonie w 2004 r., było już wystawiane przez kilku europejskich kompanii tanecznych. Najnowsza wersja tego uznanego dzieła, która otwiera spektakl, została dopasowana do emploi artystycznego Baletu Opery Nova. Pozostałe części: “Szepty i cienie” do muzyki Pawła Szymańskiego i “3 for 13” do kompozycji Pawła Mykietyna zostały pomyślane jako prapremiery dla tancerzy bydgoskiej Opery.

Jacek Przybyłowicz Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1987-1991 tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie. Po wyjeździe z Polski do końca swojej kariery wykonawczej tańczył w Niemczech i Izraelu. Przez 7 lat był tancerzem Kibbutrz Contemporary Dance Company pod dyrekcją Rami Be`era. Występował też z Batsheva Dance Company w spektaklu Kyr Ohada Naharina w ramach Yair Shapiro Awards

Po powrocie do Polski skupił się na pracy choreograficznej, realizując ponad 20 spektakli, między innymi dla: Polskiego Baletu Narodowego, Polskiego Teatru Tańca, Kieleckiego Teatru Tańca, Baletu Opery Bałtyckiej, Baletu Opery Wrocławskiej, Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od lat realizuje spektakle za granicą, między innymi w Dantzaz Kompainia – San Sebastian, Beijing Dance LDTX, Prague Chamber Ballet, Balet Narodni Divadla – Brno, TanzKompanie Giessn. Jego realizacje były prezentowane w wykonaniu polskich i zagranicznych zespołów na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie, między innymi w Czechach, Cyprze, Chinach, Danii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Rosji, Rumunii, Tunezji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Węgrzech.

Ważniejsze realizacje: Naszyjnik gołębicyBaroccoJesień Nuembir45Kilka krótkich sekwencjiAlpha Kryonia XeIII Symfonia – pieśń o nocySześć skrzydeł aniołówII Koncert skrzypcowyInfoliaGra w kartyMonochromePoza horyzontGlobeMistic VaporVerlorenheitSono neroSolo nr. 6

Jacek Przybyłowicz zrealizował też dwie choreografie solowe dla Viktorii Nowak Solo in Old Style oraz Pauliny Bidzińskiej Lacerta, z którymi artystki reprezentujące Polskę wygrały Konkurs Młodego Tancerza Eurowizji w 2016 i 2018 roku. Wyreżyserowana przez niego w 2013 roku opera Król Edyp z muzyką Igora Strawińskiego została zarejestrowana przez Telewizję Arte na Festiwalu Operowym w Seged. 

W latach 2009-2014 Jacek Przybyłowicz piastował funkcję dyrektora Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, a w latach 2018- 2020 kuratora programu Baletu Opery Wrocławskiej. Od 2015 r. wykłada na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest przewodniczącym Rady Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Taniec. Odznaczony Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

13 października, godz. 19:00
14 października, godz. 19:00
15 października, godz. 18:00

Zobacz też

Zakończenie Jubileuszowego XXX Pleneru Rzeźbiarskiego w Myślęcinku
Wstęp wolny
Jutro

Serdecznie zapraszamy na zakończenie pleneru oraz uroczyste wręczenie dyplomów i nagród...

Opera Nova | Don Pasquale
od 70 zł
od 14 do 16 Czerwca

Opera Nova zaprasza na pierwsze popremierowe spektakle „Don Pasquale” G. Donizettiego...

Filmowe Poranki: Barbapapa
od 16.90 zł
16 Czerwca

Barbapapa wraz z całą swoją rodzinką zapraszają wszystkie dzieci na Filmowy...