Informacje:

od 35 zł
Opera Nova w Bydgoszczy, ul. Marszałka Focha 5, 85-070 Bydgoszcz
28 Styczeń 2023
19:00, 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Opera Nova | Sen nocy letniej

Opera Nova zaprasza na Sen nocy letniej – balet do utworów Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Komedia zaliczana do najpopularniejszych dzieł Szekspira opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i Heleny, króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii.

Karol Urbański, inscenizator i choreograf , podążył śladami komedii Szekspira: widzimy więc królestwo elfów, władającego nim Oberona i wszędobylskiego, niebezpiecznego Puka, czapce Spodka wyrastają długie uszy-zamienia się w osła, mgła zasnuwa las pełen czarów oraz „wątek ludzki”: 6 rzemieślników przygotowujących teatralne przedstawienie z okazji ślubu Tezeusza z Hipolitą, Egeusza zatroskanego o córkę Hermię, która pokochała niewłaściwego (w ojcowskim rozumieniu) młodzieńca.

Ojciec Hermii nie zgadza się na jej małżeństwo z Lizandrem. Zrozpaczeni kochankowie uciekają do lasu. W ślad za nimi podąża zazdrosny o Hermię Demetriusz i zrozpaczona z miłości Helena. W historię mieszają się też leśne duszki, a wśród nich szczególnie ważną postacią jest Puk, służący Oberonowi.

Kostiumy zaprojektowane przez Tijanę Tyski odwołują się do leśnych barw, ulubionych wszak przez elfy: różnych odcienie zieleni (szmaragdowa, oliwkowa, soczysta trawiasta).Tytania okrywa się płaszczem, który uszyto z 20 metrów bieżących jedwabiu; na dole ma 9 metrów rozpiętości a jego tren ciągnie się ponad 3 metry.

Dla scenografa, Wacława Tadeusza Ostrowskiego premiera ta była pierwszą tak dużą, sceniczną pracą.

W budowaniu nastroju wspomogły go światła wyreżyserowane przez Macieja Igielskiego, który już kilkakrotnie współpracował przy powstawaniu premier w Operze Nova (stworzył klimat strachu i beznadziei w „Zniewolonym umyśle” oraz sugestywnie towarzyszył światłem dramatowi Halki w operze Moniuszki i w “Rigoletcie” Verdiego).

Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna do komedii Szekspira, w tym kantaty „Lobesgesang” na dwa soprany solowe, chór żeński i orkiestrę, wykorzystane zostaną fragmenty Symfonii „Szkockiej”i „Włoskiej”, uwertura „Meluzyna”.

Kompozytor: Feliks Mendelssohn-Bartholdy
Autor libretta: wg dramatu Wiliama Szekspira
Data premiery: 2011-11-19
Czas trwania: 2 godz. 10 min., w tym jedna przerwa
Choreografia: Karol Urbański
Wykonawcy: Balet, Chór Żeński i Orkiestra Opery Nova

Zobacz też

od 130 zł

Czy zastanawialiście się kiedyś, kto spośród Waszych przyjaciół coś ukrywa?🤔 A...

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OTTO
od 16.90 zł

Jest to druga filmowa adaptacja bestsellerowej powieści, Fredrika Backmana „Meżczyzna imieniem...

Anita Suchomska
Wstęp wolny

Zapraszamy na pierwszy w tym roku wernisaż. Wystawę Anity Suchomskiej. Anita...