Informacje:
Opera Nova | Sen nocy letniej
Opera Nova zaprasza na Sen nocy letniej – balet do utworów Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.
Komedia zaliczana do najpopularniejszych dzieł Szekspira opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i Heleny, króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii.
Karol Urbański, inscenizator i choreograf, podążył śladami komedii Szekspira: widzimy więc królestwo elfów, władającego nim Oberona i wszędobylskiego, niebezpiecznego Puka, czapce Spodka wyrastają długie uszy-zamienia się w osła, mgła zasnuwa las pełen czarów oraz „wątek ludzki”: 6 rzemieślników przygotowujących teatralne przedstawienie z okazji ślubu Tezeusza z Hipolitą, Egeusza zatroskanego o córkę Hermię, która pokochała niewłaściwego (w ojcowskim rozumieniu) młodzieńca.
Ojciec Hermii nie zgadza się na jej małżeństwo z Lizandrem. Zrozpaczeni kochankowie uciekają do lasu. W ślad za nimi podąża zazdrosny o Hermię Demetriusz i zrozpaczona z miłości Helena. W historię mieszają się też leśne duszki, a wśród nich szczególnie ważną postacią jest Puk, służący Oberonowi.
Kostiumy zaprojektowane przez Tijanę Tyski odwołują się do leśnych barw, ulubionych wszak przez elfy: różnych odcienie zieleni (szmaragdowa, oliwkowa, soczysta trawiasta).Tytania okrywa się płaszczem, który uszyto z 20 metrów bieżących jedwabiu; na dole ma 9 metrów rozpiętości a jego tren ciągnie się ponad 3 metry.
Dla scenografa, Wacława Tadeusza Ostrowskiego premiera ta była pierwszą tak dużą, sceniczną pracą.
W budowaniu nastroju wspomogły go światła wyreżyserowane przez Macieja Igielskiego, który już kilkakrotnie współpracował przy powstawaniu premier w Operze Nova (stworzył klimat strachu i beznadziei w „Zniewolonym umyśle” oraz sugestywnie towarzyszył światłem dramatowi Halki w operze Moniuszki i w “Rigoletcie” Verdiego).
Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna do komedii Szekspira, w tym kantaty „Lobesgesang” na dwa soprany solowe, chór żeński i orkiestrę, wykorzystane zostaną fragmenty Symfonii „Szkockiej”i „Włoskiej”, uwertura „Meluzyna”.
Kompozytor: Feliks Mendelssohn-Bartholdy
Autor libretta: wg dramatu Wiliama Szekspira
Data premiery: 2011-11-19
Czas trwania: 2 godz. 10 min., w tym jedna przerwa
Choreografia: Karol Urbański
Wykonawcy: Balet, Chór Żeński i Orkiestra Opery Nova
Na spektakle zapraszamy 22, 23 i 24 września.