Informacje:
Opera Nova | FAUST
Premiera Fausta zainaugurowała 28. Bydgoski Festiwal Operowy. Teraz spektakl powraca, a okazja do odwiedzin w operze jest podwójna. 11 marca (sobota) rolą Mefista Jacek Greszta będzie świętował 30-lecie swej pracy artystycznej.
Akcja Fausta umiejscawia bohaterów w okresie I wojny światowej. Imponująca scenografia Mariusza Napierały sugeruje industrialne przestrzenie, nad którymi zawisły bomby, kostiumy Martyny Kander pięknie dopełniają obraz i charakteryzują postaci. Uczuć i emocji zapisanych w muzyce Gounoda jest wiele nie tylko w warstwie wokalnej, lecz wyrażone są ruchem scenicznym i choreografią, które dla solistów, chóru i baletu stworzyła Iwona Runowska.
Faust Charlesa Gounoda z pewnością należy do najbardziej udanych pod względem muzycznym i okazałych obrazów scenicznych, jakie Opera Nova przedstawiła w ostatnich sezonach artystycznych.
Jak odczytać postać Fausta? Nie ma on odwagi zmierzyć się z wielką próbą, jaką dla każdego człowieka jest starość. Pragnienie wiecznej młodości, ucieczka od trudnej rzeczywistości w krótkotrwałe uczucie, drugi człowiek, który nie może zapewnić trwałego szczęścia : czy nie są to znane wszystkim dramaty? Historia bohaterów zawarta w literackim arcydziele niemieckiego romantyzmu jakim jest „Faust” Goethego, którego pierwsza część posłużyła za kanwę libretta opery Gounoda, jest głęboko poruszająca. Może szczególnie dziś, gdy zło przybiera tak niejednoznaczną postać, gdy tak łatwo na nie obojętniejemy?
Kompozytor: Charles Gounod
Autor libretta: Jules Barbier i Michel Carré według sztuki “Faust i Małgorzata” Michela Carré, zainspirowanej “Faustem” Goethego
Data premiery: 08.10.2022
Czas trwania: Ok. 3 godz.: 90 min.,przerwa,40 min.
Wykonawcy: Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova
Reżyseria: Paweł Szkotak
Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak
Scenografia: Mariusz Napierała
Kostiumy: Martyna Kander
Choreografia: Iwona Runowska
Fot. Opera Nova