Informacje:

od 60 zł
Opera Nova w Bydgoszczy, ul. Marszałka Focha 5, 85-070 Bydgoszcz
26 Październik 2022
19:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Opera Nova | FAUST

Premiera, która zainaugurowała kończący się w sobotę XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy zachwyciła Widzów. Okazja, aby obejrzeć spektakl jeszcze w tym roku to popremierowe spektakle 26 i 27 października. 

“Faust”Charlesa Gounoda z pewnością należy do najbardziej udanych pod względem muzycznym i okazałych obrazów scenicznych,jakie Opera Nova przedstawiła w ostatnich sezonach artystycznych.

Imponująca scenografia Mariusza Napierały sugeruje industrialne przestrzenie, nad którymi zawisły bomby, kostiumy Martyny Kander pięknie charakteryzują postaci. Uczuć i emocji zapisanych w muzyce Gounoda będzie wiele nie tylko w warstwie wokalnej, lecz wyrażone zostaną także ruchem scenicznym i choreografią, które dla solistów, chóru i baletu stworzyła Iwona Runowska.

Przed zespołami artystycznymi i technicznymi Opery Nova ostatnie, decydujące o obsadach i poprawkach scenicznych, trwające do nocy próby. Maciej Igielski niestrudzenie poszukuje ustawienia świateł, najlepiej oddających klimat epoki i przeżycia bohaterów, rozgrywające się częściowo w ich wyobraźni.

Jak odczytać postać Fausta? Nie ma on odwagi zmierzyć się z wielką próbą, jaką dla każdego człowieka  jest starość. Pragnienie wiecznej młodości,  ucieczka od  trudnej rzeczywistości w krótkotrwałe uczucie, drugi człowiek, który nie może zapewnić trwałego szczęścia : czy nie są to znane wszystkim dramaty?  Historia bohaterów zawarta w literackim arcydziele niemieckiego romantyzmu jakim jest „Faust” Goethego, którego  pierwsza część posłużyła za kanwę libretta opery Gounoda, jest głęboko poruszająca. Może szczególnie dziś, gdy zło przybiera tak niejednoznaczną postać, gdy tak łatwo na nie obojętniejemy?

Spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka na obojętność nie pozwoli. Jak mówi reżyser w wywiadzie zamieszczonym w programie przedstawienia: Sądzę, że w czasie konfliktów zbrojnych ludzie postawieni często w sytuacjach granicznych podejmują bardziej dramatyczne, niekiedy wręcz tragiczne wybory, niepewni swej przyszłości.(…) ważnym zagadnieniem jest też poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o źródło zła: czy jest ono obiektywne, istniejące na zewnątrz, czy też jest emanacją części Fausta?

Sobotnia premiera inaugurująca XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy rozpocznie się o godz.19., zaś niedzielne przedstawienie „Fausta” o godz.18.

Kompozytor: Charles Gounod
Autor libretta: Jules Barbier i Michel Carré według sztuki “Faust i Małgorzata” Michela Carré, zainspirowanej “Faustem” Goethego
Data premiery: 08.10.2022
Czas trwania: Ok. 3 godz.: 90 min.,przerwa,40 min.
Wykonawcy: Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova

Reżyseria: Paweł Szkotak
Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak
Scenografia: Mariusz Napierała
Kostiumy: Martyna Kander
Choreografia: Iwona Runowska

26|10|2022, g. 19:00
27|10|2022, g. 19.00

Zobacz też

Sztuka współczesna na rzecz równych geografii świata
Wstęp wolny

Zapraszamy na wykład dr Doroty Grubby-Thiede – Sztuka współczesna na rzecz...

Kino Jeremi | SEKRET MADELEINE COLLINS
od 7 zł

Judith prowadzi podwójne życie przemieszczając się między Szwajcarią a Francją. W...

DKF Niespodzianka | Orzeł
od 7 zł

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich...