Informacje:

od 50 zł
Opera Nova w Bydgoszczy, ul. Marszałka Focha 5, 85-070 Bydgoszcz
24 Maja 19:00
25 Maja 19:00
26 Maja 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Opera Nova | FALSTAFF

Opera Nova zaprasza komedię liryczną w trzech aktach i sześciu obrazach – „Falstaff” Giuseppe Verdiego.

Hołdem złożonym Szekspirowi i Verdiemu była opera Falstaff wyreżyserowana  przez Macieja Prusa w 2017 roku w Operze Nova. Ta wspaniała realizacja, uwieńczona Muzycznymi Nagrodami im. Kiepury, pokazuje miarę talentu zmarłego niedawno Artysty.

Szekspirowski Falstaff budzi śmiech, bo jest bardzo dowcipny, pełen fantazji i rozbrajających pomysłów, ale też poprzez kontrast wzniosłych opowieści i rubasznych czynów, heroicznych opisów i tchórzliwych zachowań . Wzbudza sympatię swoim życzliwym stosunkiem do życia i do samego siebie oraz niechęć z powodu licznych oszustw i skłonności do rozpusty. Posiada przy tym zadziwiającą umiejętność wychodzenia obronną ręką z wszelkich opresji. No, chyba że w padnie w ręce kumoszek z Windsoru…

Maciej Prus sięgają po dzieło 80-letniego Verdiego ( w roku bieżącym obchodzimy 120. rocznicę urodzin kompozytora) reinterpretował utarty obraz tego bohatera: jego „Falstaff” jest w sile wieku i nie zamierza rezygnować z darów losu. „Falstaff” w koncepcji Macieja Prusa to opera o radości życia: to mężczyzna ciągle atrakcyjny, może zbyt obcesowy, ale nie bez szans na uwiedzenie powabnej i – co ważne! – zamożnej kobiety.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak. W roli tytułowej wystąpi Łukasz Goliński.
Jako Pan Ford: Sławomir Kowalewski, Fenton: Łukasz Załęski, Alicja Ford: Magdalena Polkowska, Nannetta: Julia Pruszak, Pani Meg Page: Małgorzata Grela, Pani Quickly: Małgorzata Ratajczak/Katarzyna Nowak Stańczyk.

Libretto Falstaffa zostało oparte przez Arrigo Boito na sztuce Wesołe kumoszki z Windsoru oraz wybranych scenach z Henryka IV Williama Szekspira.

W obu tych dziełach pojawia się postać Sir Johna Falstaffa. W Henryku IV jest on jest nieodłącznym towarzyszem wypraw i biesiad księcia Hala, późniejszego króla Henryka, zaś w komedii, stanowiącej mistrzowski obraz obyczajowości epoki elżbietańskiej, usiłuje uwieść dwie zamożne mieszczki, Panią Page i Panią Ford, jednak sam pada przy tym ofiarą serii żartów.

Verdi interesował się tym wątkiem od dawna (postać Falstaffa pojawia się w jego korespondencji już w latach sześćdziesiątych). Nie dziwi więc, że na propozycję Boita odpowiedział z entuzjazmem, choć zasłaniał się nieco wiekiem i zmęczeniem. Szybko jednak zabrał się do pracy, kończąc w marcu 1890 roku pierwszy akt bez najmniejszych poprawek. Verdi napisał Falstaffa, ostatnią ze swoich 28 oper, gdy zbliżał się do wieku 80 lat. Była to jego druga komedia i trzecie dzieło oparte na sztuce Szekspira, po Makbecie i Otellu.

Reżyseria: Maciej Prus
Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak.
Scenografia: Jagna Janicka
Kostiumy: Hanna Wójcikowska-Szymczak

Falstaff: Leszek Skrla, Łukasz Goliński.
Ford: Sławomir Kowalewski, Szymon Komasa, Adam Zaremba.
Alice Ford: Magdalena Polkowska.
Pani Quickly: Katarzyna Nowak-Stańczyk, Małgorzata Ratajczak.
Nannetta: Hanna Okońska, Aleksandra Wiwała, Julia Pruszak.


Zobacz też

Młyny Rothera | Czy roboty…biorą się do roboty?
Wstęp wolny
Jutro

Młyny Rothera, 17 października, zapraszają na kolejne spotkania w ramach cyklu...

Młyny Rothera | Jak powstawał Nowy Fordon
Wstęp wolny
17 Października

Młyny Rothera, 17 października, zapraszają na pierwsze otwarte spotkanie autorskie z...

WiMBP | Entliczek, pentliczek, jesienny stroiczek
Wstęp wolny
19 Października

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza familijne warsztaty recyklingowe...