Informacje:

Wstęp wolny
Toniebajka, ul. Focha 2, Bydgoszcz, Zakładka, Gdańska 5, Bydgoszcz, Bydgoszcz, Tessa książki Spokojna 1, Lisi Ogon
13 Października 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Noc Księgarń 2023

Po raz piąty zapraszamy nocą do księgarń! 170 księgarń i antykwariatów z 60 miast czeka na miłośników czytania w piątek 13 października.

Wpiszcie tę datę w kalendarze! To będzie noc pełna rozmów, czytania, śmiechu i muzyki. A wszystko to wydarzy się między regałami.

Jeśli marzysz o spotkaniach z autorami książek, które czytasz – to może stać się właśnie w Noc Księgarń. Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach ze swoim dzieckiem, ale zawsze brak czasu – ta noc to świetna okazja! Jeśli masz ochotę na kameralny koncert, stand-up czy spektakl improwizowany – one wydarzą się 13 października w księgarniach! A na dokładkę mnóstwo konkursów z pięknymi nagrodami.

Program Nocy Księgarń 2023 w Bydgoszczy

13 października 17:00 – 17:45
Noc Księgarń w Tessa książki. Warsztaty: E-book: jak wydać i po co?

Naszym gościem i prelegentką będzie Joanna Czerska-Thomas – polonistka, korektorka i edytorka. Jest współautorką dwóch książek wydanych drukiem i redaktorką kilku e-booków. W formie zbliżonej do szkolenia wyjaśni nam po co, jak i dla kogo można wydać e-booka. Czy warto i co zrobić z nim dalej. Będzie też możliwość indywidualnych rozmów.

13 października 17:00 – 22:00
Kiermasz książek na Noc Księgarń w Tessa książki

W Noc Księgarń każdy zakup książki się opłaci! Co pół godziny będziemy losować upominki! Szereg książek będzie dostępnych w bardzo atrakcyjnych cenach. Przygotujemy również tajemnicze koperty z książką-niespodzianką. Kupisz “kota w worku”, ale może tak właśnie chciał los? Wśród gości pojawią się też regionalne autorki książek, będzie więc możliwość upolowania autografu.

13 października 18:00 – 19:00
Noc Księgarń w Księgarni Toniebajka. Wokół Słońca, czyli o planetach z książką Ainy Bestard
Toniebajka Focha 2, Bydgoszcz,

Obchodzimy właśnie Rok Kopernika, przez co szukamy różnych okazji, by spoglądać w niebo. Ale nie wszystko możemy zobaczyć bez specjalnych urządzeń, choćby teleskopów. Na szczęście mamy książki, szczególnie takie piękne jak te, które tworzy Aina Bestard. Razem z wydawnictwem Tatarak zapraszamy na spotkanie, na którym poznamy planety tworzące Układ Słoneczny (choć pewnie wszystkie dzieci je znają!). Dowiemy się, czy może istnieć na nich życie, co sprawia, że jedne są duże, inne mniejsze, a przede wszystkim postaramy się dobrze bawić… plastycznie. Bo Kosmos jest pełen kolorów!
Zajęcia dla dzieci w wieku 5+

13 października 18:00 – 19:30
Noc Księgarń w Tessa książki. Spotkanie z dziennikarzem śledczym Maciejem Czerniakiem

Spotkanie z Maciejem Czerniakiem – dziennikarzem, autorem książki “Ludzie z miasta”, opisującej lokalną aferę kryminalną z czasu przełomu gospodarczego. Porozmawiamy nie tylko o tej książce ale też o konsekwencjach pracy dziennikarza śledczego czy kryminalistycznego. Czy wszystko można opisać? Czy istnieje coś takiego jak autocenzura gdy opisuje się wymiar sprawiedliwości, ofiary i sprawców? Jak należy relacjonować sprawy, które cieszą się popularnością. Gdzie są granice między dobrym dziennikarstwem a byciem słownym paparazzi? Jakie sprawy relacjonuje się najtrudniej? Te i inne pytania będziemy mogli zadać pisarzowi i praktykowi dziennikarstwa.

13 października 18:00 – 20:30
Noc Księgarń 2023 w Kawiarni Zakładka. Spotkania z autorkami fantasy i romansu

Zapraszamy na fantastyczno-romantyczną Noc Księgarń w Kawiarni Zakładka!

Wydarzenie rozpoczynamy o godzinie 18.00 cuppingiem z produktami znanej w całym kraju bydgoskiej palarni kawy Audun Coffee.

Od 18.45 do 20.30 w cyklu Bookspresso planowane są rozmowy z bydgoskimi autorkami:
– Malwiną Kubiczek – o jej debiucie w gatunku young adult pod tytułem “Cesarstwo cienia” ukazującym się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka
– Meredith Cattleya o jej debiucie w gatunku urban fantasy “Złodziejka książek” we współpracy z Wydawnictwem Magiczne Dlaczemu
– Katarzyną Muszyńską, doświadczoną autorką powieści fantasy oraz romansów, o jej twórczości, nadchodzących premierach i planach na przyszłość.

W trakcie spotkań będzie możliwy zakup książek z autografami autorek. Zaplanowane są również konkursy z nagrodami książkowymi.

Na każdą osobę, za okazaniem paragonu za zakupy w księgarni tego dnia, czeka atrakcyjna zniżka na kawę. Do zobaczenia!

13 października 18:00 – 22:00
Noc Księgarń w Księgarni Toniebajka. Nic, tylko późne kupowanie książek, niektórych nawet taniej
Toniebajka Focha 2, Bydgoszcz

Noc Księgarń to przede wszystkim okazja do fajnych spotkań. W tym roku jednak Toniebajka rozdwaja się, by towarzyszyć także festiwalowi Fonomo w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Będzie więc można odwiedzić nas w księgarni, poszperać w książkach, może uda się kupić coś taniej, może przygotujemy coś smacznego do picia. A jeśli ktoś z Was ma zamiar uczestniczyć w Fonomo, niech przychodzi po książki o muzyce do MCK!

13 października 20:00 – 20:30
Noc Księgarń w Tessa książki. Czytanki dla dzieci na dobranoc

Poczytamy dzieciom bajki. Zważywszy na późną porę nie kierujemy tego zaproszenia do zupełnie najmłodszych dzieci, ale raczej do tych w wieku przedszkolnym i szkolnym. Damy w tym czasie trochę spokoju rodzicom, którzy będą mogli pogadać, wypić aromatyczną herbatę lub pobuszować w książkach.

13 października 20:30 – 21:30
Noc Księgarń w Księgarni Toniebajka. Dołączamy do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
Toniebajka Focha 2, Bydgoszcz

W Noc Księgarń przyłączamy się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które akurat 13 października po sąsiedzku, bo w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu organizuje Dorota Mrozowicz, literaturoznawczyni, wiceprezeska Stowarzyszenia Mały Ssak, asystentka zdrowienia w Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Po zakończeniu działań w BCOPW Dorota odwiedzi Toniebajkę, gdzie opowie nam o terapeutycznej funkcji książek, nie tylko poradnikowych, czy innych stricte terapeutycznych, ale i o znaczeniu fikcji i w ogóle szeroko rozumianego słowa pisanego w procesie zdrowienia po kryzysie zdrowia psychicznego.

Zobacz też

Zakończenie Jubileuszowego XXX Pleneru Rzeźbiarskiego w Myślęcinku
Wstęp wolny
Jutro

Serdecznie zapraszamy na zakończenie pleneru oraz uroczyste wręczenie dyplomów i nagród...

Opera Nova | Don Pasquale
od 70 zł
od 14 do 16 Czerwca

Opera Nova zaprasza na pierwsze popremierowe spektakle „Don Pasquale” G. Donizettiego...

Filmowe Poranki: Barbapapa
od 16.90 zł
16 Czerwca

Barbapapa wraz z całą swoją rodzinką zapraszają wszystkie dzieci na Filmowy...