Informacje:

Wstęp wolny
Stary Fordon, ul. Bydgoska 22, Bydgoszcz
29 Czerwieca 2023
19:30
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzyka w synagodze | Kwartet – Mełech-Majewski-Królikowski-Buhl

Zapraszamy na kolejny koncert do Starego Fordonu. Koncert czterech wspaniałych muzyków – Piotra Mełecha, Jarosława Majewskiego, Jakuba Królikowskiego i Jacka Buhla odbędzie się w czwartek 29 czerwca 2023 w dawnej synagodze przy ul. Bydgoskiej 22.

KWARTET – sama już nazwa odwołuje się do tradycyjnej formuły kwartetów jazzowych (MJQ, Coltrane, Brubeck). W tym wypadku nietypowym rozwiązaniem jest zastosowanie klarnetów, autorskich instrumentów perkusyjnych czy też keyboardu, nie tylko jako zastępującego fortepian lecz często jego elektronicznej palety brzmień. Faktura muzyczna pozostaje zgodna z tradycją, brzmienie zbliża do czasów „drugiej awangardy europejskiej” oraz stosuje elementy stylistyczne z dwudziestu lat XXI w.
W tej muzyce uwydatniają się podstawowe wartości jazzu: dążenie do wolności, nonkonformizm, twórczość klasy robotniczej, improwizacja. Kwartet proponuje oryginalne, energetyczno-refleksyjne przeżycie, pełne ponadczasowej dojrzałości i europejskiej świadomości.

PIOTR MEŁECH – muzyk, artysta wizualny, klarnecista, improwizator-kompozytor odwołujący się zarówno do jazzowej tradycji, europejskiej awangardy, free impro, czy też szeroko pojętej muzyki etnicznej. Działa również na polu muzyki elektro-akustycznej. Jest autorem teledysków i prac audio-wizualnych. Współtworzy takie grupy jak: Fanfara Avantura, Polski Piach, Zerang/Melech/Wójciński Trio, Warsaw Improvisers Orchestra. Wziął udział w wydaniu ponad 20 albumów. Współpracował m.in. z Michael Zerang, Fred Lonberg-Holm, Mark Feldman, Tadeusz Sudnik, Miec- zysław Litwiński, Ksawery Wójciński, Patryk Zakrocki, Jacek Mazurkiewicz, Vasco Trilla, Albert Steczkowski, Jacek Buhl. Prowadził cykl koncertów impro- wizowanych Triolowe Rozkłady Yazzdy, oraz Jeden do Jeden. Współtwórca Circular Breathing Festival.

JAROSŁAW MAJEWSKI (model 1971) kontrabasista, improwizator, muzyk-poszukiwacz od wielu lat związany z polską sceną yassową. W latach 80-tych grał w składach punkowych Bułka z prądem i Chór Wujów. Później z Tomkiem Hesse założył zespół Wszyscy Święci, który zapisał się występami na zlotach anarchistów Hyde Park w Dębkach-Białogórze i Lubieszewie, oraz występował podczas inauguracji Świetlicy Artystycznej Trytony. Wówczas zaczął się okres twórczych działań wokół kultowych już dziś, bydgoskich klubów Trytony i Mózg. Obecnie współpracu- je z Jackiem Buhl w duecie Rdza, który to duet niejednokrotnie zaprasza do współpracy innych muzyków rozszerza- jąc skład nawet do wielkości orkiestry. Współtworzy jazzowy kwartet wraz z Piotrem Melechem, Jakubem Króli- kowskim i Jackiem Buhl. Inspirują go akustyczne brzmienia oraz muzyczne spotkania z innymi improwizatorami, które konfrontują styl i są źródłem inspiracji.

JAKUB KRÓLIKOWSKI – Kompozytor i pianista improwizujący.
W muzyce stara się uchwycić i wytworzyć klimat oraz “ducha epoki”, w celu uzyskania akustycznych konotacji u odbiorców, artystycznego modelowania nastrojami i estetycznej satysfakcji. Zgodnie z doktryną Mozarta, Jakub Królikowski analizuje język zasłyszanych dawnych i współczesnych stylów, by posługiwać się nimi
w improwizacji i je twórczo przetwarzać, stopniowo kształtując nowe zjawiska dźwiękowe i eksperymentalne formy powstające z repetytywnych struktur. Eksploruje usterki jako potencjalny budulec pod nowe jakości. Wykonuje jazz futurystyczny na fortepianie i keyboardach. Absolwent Kompozycji oraz Fortepianu Jazzowego
w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współzałożyciel i kurator między- narodowego festiwalu sztuki audiowizualnej ŚWIATŁODŹWIĘKI.

JACEK BUHL – perkusista związany z bydgoskim klubem Mózg. Obecnie jego gra podąża w dwóch kierunkach: z jednej strony transowe, repetytywne rytmy inspirowane „Riddim: Claves of African Origin” Billy’ego Martina, afrykańską muzyką klubową czy lizbońskim labelem Principe, a z drugiej kolektywna, swobodna improwizacja w duchu Tony Oxley’a, Paula Lovensa czy Milforda Graves’a. JB grę na perkusji rozpoczynał w zespole Variete, a następnie nagrywał i występował w kilku ważnych skła-dach dla sceny jassowej i postjas- sowej, m.in. Trytony, Syfon, The Cyclist, Spejs. Także nagrania z trębaczem Wojciechem Jachną oraz duet RDZA z Jarosławem Majewskim to ważne elementy na drodze muzycznej Jacka. Obecnie najbardziej aktywne składy, w których gra to ||ALAMEDA||, Jachna/ Mazurkiewicz/Buhl i KWARTET z Piotrem Melechem, Jakubem Królikowskim i Jarosławem Majewskim.

Organizator: Fundacja Bez Nazwy
Koncert organizowany w ramach projektu “Stary Fordon. Miasteczko Sztuki – edycja ośma” dofinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Zobacz też

Progressive Evening 2023
od 199 zł

Stowarzyszenie Krzewienia Kultury ScenaArt oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zapraszają...

ELJAZZ | BIBOBIT
od 64 zł

Klub Eljazz zaprasza 1 grudnia na koncert zespołu BIBOBIT. Bibobit wraca...

Muzyka zespołu METALLICA symfonicznie
od 160 zł

W roku 2023 na kolejne koncerty powróci do Polski wyjątkowy projekt...