Informacje:

Wstęp wolny
Muzeum Wodociągów ul. Filarecka 2, 85-160 Bydgoszcz
18 Grudnia 2023 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Wodociągów | Bydgoskie Śródmieście. Natychmiastowo | Piotr Koralewski

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii natychmiastowej Piotra Koralewskiego pt. “Bydgoskie Śródmieście. Natychmiastowo”, który odbędzie się w poniedziałek 18 grudnia 2023 roku, w Galerii Wieży Ciśnień w Bydgoszczy.

Informacja organizatora:

Prace, które zaprezentuję na wystawie pokażą bydgoskie Śródmieście z zupełnie innej strony. Spacerując z aparatami do fotografii natychmiastowej skupiłem się na Śródmieściu “od kuchni”. Większość fotografii to uchwycone podwórka, zaułki, ulice i kamienice raczej pomijane przez bydgoszczan.

Londynek i Bocianowo to dwa osiedla, które najbardziej mnie zachwyciły swoją odmiennością i różnorodnością. W tych miejscach inaczej płynie czas, można się tu poczuć jak w innym wymiarze. Stare i zniszczone budynki same w sobie są po prostu fotogeniczne.

Strasznie nudzą mnie sztampowe kadry, więc mój obraz bydgoskiego Śródmieścia może nieco odbiegać od wcześniej przyjętych norm. Większość fotografii przedstawia mocno wykadrowane fragmenty pejzażu miejskiego. Bardzo eksperymentuję z kompozycją, choć część zdjęć przedstawiać będzie książkowe kadry z zachowaniem podręcznikowego trójpodziału.

Znajomi już dawno zauważyli, że na moich fotografiach niezwykle rzadko widoczni są ludzie, nie inaczej jest podczas tego projektu. Udało mi się uwiecznić kilku mieszkańców Śródmieścia – przyłapanych przeze mnie na ulicach. Wykonałem też portrety ludziom poznanym przeze mnie podczas spacerów po Śródmieściu.

Projekt ten jest nietypowy również ze względu na technikę wykonywania zdjęć. Fotografii natychmiastowej użyłem ze względu na wspaniałe barwy, ale w głównej mierze ze względu na brak możliwości manipulacji po wykonaniu zdjęcia. Fotografując na materiałach Fujifilm Instax Wide łapię ulotne chwile. Jest tylko jeden oryginalny wydruk, który nie podlega żadnej obróbce graficznej.

Wystawa pt. “Bydgoskie Śródmieście. Natychmiastowo” przedstawiać będzie 100 oryginalnych wydruków wprost z aparatu – będą to zdjęcia kolorowe, monochromatyczne, w odcieniach sepii, a także kilka zdjęć o zielonej barwie.

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

Wsparcie finansowe otrzymałem również od przyjaciół, a wśród Nich: Agnieszka Stempka, Anna Wilczyńska – Kubiak, a także Karel Van Kroozeel z przyjaciółmi z Belgii. Pomoc od przyjaciół pozwoliła na wydanie katalogu z wystawy, który będzie dostępny na wernisażu.

Patronat medialny:
Polskie Radio PiK, TVP Bydgoszcz, Tygodnik Bydgoski.

Współpraca i pomoc merytoryczna:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Biblioteka Londynek, Projekt Londynek, oraz Anna Wilczyńska – Kubiak, Kajetan Dunst, Jaroslaw Kieda.

Projekt plakatu: Piotr Koralewski

Wystawa czynna do 12 stycznia 2024 roku.

Zobacz też

Ethniesy. Bezkresny krajobraz
Wstęp wolny
29 Luty

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, na której zaprezentujemy zdjęcia, które wygrały...

Landschaft: Wystawa zdjęć Jarosława Majewskiego
Wstęp wolny
24 Luty

Landschaft, 24 lutego, zaprasza na wystawę zdjęć Jarosława Majewskiego. Wystawę uświetni...

Galeria Miejska bwa | Małgorzata Budzich
od 250 zł
21 Luty

W ramach Bydgoskiej Akademii Sztuki zapraszamy na płatne warsztaty Małgorzaty Budzich...