Informacje:

od 7 zł
Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
12 Lipiec 2023
17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Wołyń 1943. Od wielkiej krzywdy do pojednania

Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na wykład Wołyń 1943. Od wielkiej krzywdy do pojednania – dr. Andrzeja Purata, z Wydziału Historycznego UKW w Bydgoszczy, w cyklu Poznajmy naszych sąsiadów

W 2023 roku (11 VII) przypada 80. rocznica antypolskiej akcji na Wołyniu, podczas której oddziały UPA zaatakowały jednocześnie co najmniej 99 polskich miejscowości. Ten dzień jest też symbolem całej polskiej pamięci o rzezi wołyńskiej. Jest to również fragment narodowych zmagań o całość i suwerenność Rzeczypospolitej. Ukraińska pamięć to część walki o samostijną Ukrainę. Wydarzenia wołyńskie są najbardziej tragiczną kartą stosunków polsko- ukraińskich w XX wieku. Są one wciąż słabo znane i oswojone w obu społeczeństwach. Szczególnie dotyczy to wschodniej części Ukrainy, trochę lepiej znane są w zachodniej Ukrainie.

Prelegent przedstawi genezę wydarzeń wołyńskich z 1943 roku oraz ich przebieg w następnych latach. Podczas wykładu zaprezentowane będą sylwetki dowódców oddziałów UPA, które odpowiadają za ludobójstwo na Wołyniu i w Galicji. Przedstawione będą działania polskiej samoobrony np. w Przebrażu. Wyjaśniona zostanie też logika działań trzeciej strony, czyli radzieckich oddziałów partyzanckich, które atakowały zarówno wsie polskie, jaki i ukraińskie.

Wspólnie z Uczestnikami wykładu zastanowimy się, czy możliwe jest pojednanie. Patrząc wstecz trzeba próbować zrozumieć racje drugiej strony, aby mieć możliwość uzyskania obrazu zbliżonego do prawdy i wolnego od stereotypów.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/wydarzenie

Decyduje kolejność zakupu biletów!!!

Zobacz też

KINO HELIOS | ROVING WOMAN
od 12.90 zł

28 września o godzinie 18:00 Kino Helios Polska zaprasza w ramach...

Fabryka Lloyda | KIZO
od 117 zł

Patocelebryta odwiedzi jesienią 9 polskich miast! W Bydgoszczy KIZO wystąpi 19...

Fabryka Lloyda | ZEAMSONE
od 79 zł

Zapraszamy, 13 października, na koncert ZEAMSONE – ??? TOUR. Po świetnie...