Informacje:

od 7 zł
Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
od 05 Sierpnia do 06 Sierpnia
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Weekend z jubileuszem 

5 sierpnia 2023 roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy będzie obchodzić swoje 100-lecie istnienia. Zapraszamy do uczestnictwa w jubileuszowych wydarzeniach.

5 sierpnia 1923 r. w budynku byłej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej przy Starym Rynku 2 otwarto nową placówkę kulturalną – Muzeum Miejskie. Sto lat później Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, świętując jubileusz, pragnie przypomnieć o tym historyczny wydarzeniu. Z tej okazji przygotowano kilka atrakcji:

3 sierpnia, godz. 12.00

„Od 100 lat dzielimy się kulturą! Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1923-2023)” – wystawa plenerowa

5 sierpnia obchodzimy 100. rocznicę powstania bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Z tej okazji we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy przygotowało wystawę posterową dotyczącą historii i działalności naszej placówki. Na 20 planszach zaprezentuje muzeum jako dynamiczną, nowoczesną instytucję, stanowiącą ważną i żywą część tkanki miasta, bazującą na stuletnim dorobku kolekcjonerskim, wystawienniczym, naukowo-badawczym i promocyjno-edukacyjnym. Na wystawie obok zdjęć archiwalnych, pojawią się także fotografie współczesne przedstawiające różnorodne formy aktywności muzeum oraz najciekawsze zabytki z naszych bogatych kolekcji. Muzeum nie zapomnimy także o wspaniałych ludziach, którzy z pasją rozwijali i rozwijają potencjał muzeum. Otwarcie wystawy w obecności Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego odbędzie się w dniu 3 sierpnia 2023 o godz. 12.00 na moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy. Wystawa będzie dostępna dla oglądających w terminie od 3 do 27 sierpnia 2023 roku.

  • kuratorki wystawy: dr Anna NadolskaAnna Kornelia Jędrzejewska
  • opracowanie graficzne: Katarzyna MilanowskaMichał Albiński
  • fotografie: Wojciech Woźniak i inni

5 sierpnia, godz. 12.00

 „100 lat! Muzeum w Bydgoszczy” – z cyklu Historyczny Spacer Tematyczny

Podczas spaceru tematycznego uczestnicy poznają zagadnienia związane z historią Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a także zobaczą charakterystyczne miejsca, w których znajdowały i znajdują się współcześnie obiekty muzealne. Trasa spaceru (obejmująca Stare Miasto i Śródmieście) szacowana jest na ok. 2 km (1,5 godz.). Planowane są różne okolicznościowe niespodzianki.

  • prowadzący: Kamil Ściesiński, adiunkt w Dziale Historii MOB
  • start: kasa w gmachu głównym przy ul. Gdańskiej 4
  • koszt – 10 zł / 1 os.

5 sierpnia, w godzinach 11.00-14.00 

„Drzwi otwarte” w Centrum Edukacji Muzealnej

Zapraszamy na Wyspę Młyńską, do Centrum Edukacji Muzealnej przy ul. Mennicy 6, gdzie wkrótce pojawi się sporo nowości! Z okazji 100-lecia zapraszamy na Dni Otwarte w CEM, gdzie przed oficjalnym, wrześniowym otwarciem będzie można zwiedzić interaktywne przestrzenie:

  • Sztuka od kuchni – przestrzeń, która inspiruje do tworzenia wyśmienitych dzieł sztuki!
  • Sala sensoryczna –  pokój, w którym najmłodsi mogą zapoznać się z twórczością Leona Wyczółkowskiego przez zmysły.
  • Pokój Zagadek MR6 –  propozycja edukacyjna dla żądnych wiedzy i wyzwań na miarę agenta wywiadu!

Na zwiedzających będą czekać muzealne edukatorki Karolina Krueger, Katerina Niemiec-Miskiewicz, Maja Ziółkowska, koszt uczestnictwa – 7 zł / 1 os.

Uwaga:

W weekend 4-6 sierpnia bilety wstępu do naszego muzeum są w promocyjnej cenie 7 zł dla indywidualnych zwiedzających.

Zobacz też

KINO HELIOS | Sami swoi. Początek
od 12.90 zł
Dzisiaj

25 kwietnia Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

Muzeum Kanału Bydgoskiego | Dwie wystawy
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy na otwarcie dwóch wystaw w Muzeum Kanału Bydgoskiego: Zabawa, ciepła...

Majówka 2024 w Exploseum!
od 5 zł
01 Maja

Tradycyjnie już, jak co roku, zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych do uczestnictwa...