Informacje:

od 10 zł
Gmach główny Filharmonii Pomorskiej, ul. Andrzeja Szwalbego 6 (zbiórka przed głównym wejściem), Bydgoszcz
28 Października 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Tajemnice filharmonii

Muzeum Okręgowe zaprasza na wykład plenerowy dr Aleksandry Kłaput-Wiśniewskiej z cyklu: Tematyczne Spacery Historyczne. 

Prelegentka uraczy Uczestników barwną opowieścią o historii Filharmonii Pomorskiej. Chodząc korytarzami, zaglądając do saloników, pokoju dyrygentów, sali prób, sali kameralnej, zatrzymując się w foyer oraz parku, opowie o meandrach funkcjonowania tej instytucji w okresie dyrekcji Andrzeja Szwalbego.

Rzecz będzie o niezwykłych pomysłach związanych z zespołami muzycznymi działającymi w Filharmonii, o fascynującym, nowo odkrywanym i specjalnie skomponowanym dla FP repertuarze, o zapraszanych gwiazdach, o różnorodnych formach koncertów, o kolekcjach plastycznych, badaniach naukowych oraz koncepcji otaczania muzyki sztuką. Historia idei „Wielkiej Filharmonii”, czyli tego, co miało sprawić, że Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy stanie się nie tylko instytucją o szczególnym znaczeniu dla lokalnej kultury, ale znaczącym ośrodkiem sztuki na mapie Europy.

Aleksandra Kłaput-Wiśniewska – teoretyk muzyki, dr historii (2004), dr hab. sztuki (2018), prof. Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kierownik Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji. Zajmuje się kulturą muzyczną Pomorza i Kujaw oraz twórczością kompozytorów działających głównie w Bydgoszczy i regionie. Autorka monografii Wielka Filharmonia. Filharmonia Pomorska w latach 1953-1990 (2004), Kompozytorzy w Bydgoszczy. Ku twórczemu środowisku (2017), Ludzie z dobrego towarzystwa (2022), a także licznych rozdziałów w pracach zbiorowych, publicystka, redaktor prac zbiorowych i internetowych baz archiwummuzyczne.pl i folklorkujawski.pl.

Wstęp: 10 zł od osoby (nie ma możliwości zakupu biletów na miejscu zbiórki)

Zobacz też

Muzeum Okręgowe | Wakacje w muzeum
od 15 zł
27 Czerwca

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza małych i dużych na ostatnie zajęcia...

Letnie Koncerty na Rynku w Starym Fordonie
Wstęp wolny
28 Czerwca

Zapraszamy na niezapomniane letnie koncerty na rynku w Fordonie! Od czerwca...

Koncert Letni Bydgoskiego Instytutu Głosu
Wstęp wolny
Jutro

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert charytatywny – pełen emocji i muzycznej...