Informacje:

od 10 zł
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
14 Czerwca 2024 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Sen o Bydgoszczy na deskach kreślarskich. Niezrealizowane projekty powojennej architektury miasta

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na wykład dr Emilii Ziółkowskiej-Ganc z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dla rozwoju urbanistyczno-architektonicznego Bydgoszczy okres PRL-u stał się czasem wyjątkowym. Po wojnie znacznie wzrosła ranga miasta jako stolicy regionu i ważnego ośrodka administracyjnego, gospodarczego i naukowo-kulturalnego. Wielki ruch budowlany lat 60. i 70. przyniósł inwestycje, które w zasadniczy sposób wpłynęły na charakter przestrzeni miasta i znaczne powiększenie jego obszaru.

Powstały nowe gmachy użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe i wielkie osiedla mieszkaniowe. Mimo że sfinalizowano, choć nie bez trudu, szereg znaczących zamierzeń, mających nadać miastu nowoczesne oblicze, wiele pomysłów nie doszło do skutku.

Wykład będzie więc okazją do przyjrzenia się – w oparciu o plany, rysunki i modele – jak wyglądałaby Bydgoszcz, gdyby zrealizowano m.in. projekt hali widowiskowo-sportowej o bryle przypominającej żabę, rozbudowę ośrodka akademickiego, tzw. „Oksfordonu”, czy spektakularne przedsięwzięcie stworzenia reprezentacyjnego centrum z modernistycznymi wieżowcami i pawilonami handlowo-usługowymi. Wśród wizji, które nie miały szans na urzeczywistnienie, znalazła się także koncepcja bydgosko-toruńskiej aglomeracji.

Emilia Ziółkowska-Ganc – historyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się architekturą nowoczesną, zwłaszcza dziewiętnastowieczną z obszaru Królestwa Polskiego. Prywatnie miłośniczka jazdy na rowerze, górskich szlaków, kawy i Monty Pythona.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu!

wstęp: 10 zł od osoby

Zobacz też

Młyny Rothera | Czy roboty…biorą się do roboty?
Wstęp wolny
Jutro

Młyny Rothera, 17 października, zapraszają na kolejne spotkania w ramach cyklu...

Młyny Rothera | Jak powstawał Nowy Fordon
Wstęp wolny
17 Października

Młyny Rothera, 17 października, zapraszają na pierwsze otwarte spotkanie autorskie z...

WiMBP | Entliczek, pentliczek, jesienny stroiczek
Wstęp wolny
19 Października

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza familijne warsztaty recyklingowe...