Informacje:

Wstęp wolny
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
19 Marca 2024 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | PROWOKACJA BYDGOSKA 1981

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na wernisaż wystawy „Prowokacja bydgoska 1981”, który odbędzie się w 43. rocznicę brutalnej akcji milicji.

Gdy 13 grudnia 2021 roku udostępniona została w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego ogólnopolska wystawa „CZTERDZIEŚCI. Refleksja 40-lecia wprowadzenia Stanu Wojennego”, Muzeum Okręgowe miało świadomość jej złożoności. Skalę trudności podniosło w finalizowanym właśnie projekcie.

Idea organizacji wystawy malarstwa “Prowokacja bydgoska 1981” narodziła się wiosną 2021 roku, w czterdziestolecie wydarzeń bydgoskich z marca 1981 roku. Bydgoski marzec należy do najtrudniejszych tematów sztuki. W jakimś sensie zaistniał w grafice, w malarstwie był marginalny. Wystawy powstają z różnych powodów, z wewnętrznego nakazu przyzwoitości wobec ludzi, czasu i wydarzeń.

Do projektu zaproszonych zostało 45 artystek i artystów z propozycją realizacji jednego obrazu malarskiego. Część z nich zrealizowała dzieło, jakaś część, po początkowym entuzjazmie do projektu, wycofała się. W związku z powyższym prezentacja może być skromniejsza od zamierzeń. Rezultat artystyczny wystawy, której dzieł nie znamy aż do ich rozpakowania, jest nieprzewidywalny. Wystawa była „w procesie” praktycznie do jej udostępnienia.

Artyści nie zamierzają wyręczać historyków, dzielą się refleksją o paskudnym czasie poprzedzającym wprowadzenie stanu wojennego – malarstwo jest przecież obszarem nieprzetłumaczalnym. To daleka od rywalizacji wystawa wielopokoleniowa, której nestorem jest Michał Kosma Jędrzejewski, który przyszedł na świat w połowie lat 30. XX wieku, a najmłodsi uczestnicy urodzili się już w tym wieku. Forma zgromadzonych wypowiedzi jest zróżnicowana, od formuł realizmu po wypowiedzi abstrakcyjne. Wystawa wydaje się klasyczna w aspekcie eksponowanych tu dzieł artystów; w tym sensie można więc mówić o niej jako reprezentatywnej dla jakiejś części sztuki polskiej. Dzieła zaprezentowane właśnie w Bydgoszczy mają sens głębszy. Udostępnienie wystawy w 43. rocznicę wydarzeń jest z pewnością symboliczne.

Idea wystawy: Paweł Lewandowski-Palle,
kuratorzy: Wacław Kuczma i Paweł Lewandowski-Palle,
układ wystawy: Wacław Kuczma,
realizacja techniczna wystawy: Łukasz Maklakiewicz.


Otwarcie wystawy: 19 marca 2024 r. (wtorek), godz. 17.00
Ekspozycję będzie można oglądać do 21 kwietnia 2024 r.

Zobacz też

Rzeka Muzyki 2024 | Kocham BigBit
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy 14 lipca na koncert Kocham BigBit. Wystąpią: Małgorzata Jakubiec-Hauke i...

Exploseum | Partyzanci
od 7 zł
13 Lipca

Exploseum zaprasza 13 lipca na grę terenową „Partyzanci” Jest rok 1944....

Młyny Rothera | Spotkanie z komiksem
od 20 zł
13 Lipca

Młyny Rothera zapraszają na spotkanie wokół twórczości Bogusia Janiszewskiego. Na spotkaniu...