Informacje:

od 5 zł
Gdańska 5, Apteka “Pod Łabędziem”, Bydgoszcz
15 Grudzień 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Otwarcie Apteki pod Łabędziem 

15 grudnia oficjalnie otwarte zostanie Muzeum Apteki pod Łabędziem. Przy ul. Gdańskiej 5 na zwiedzających czekać będą wystawy stałe i nie tylko. W ramach wydarzenia odbędzie się wernisaż wystawy „Aptekarstwo bydgoskie”

Miejsce znane doskonale niemal wszystkich bydgoszczanom od 169 lat związane jest z farmacją. 27 grudnia 1853 roku Constantin August Mentzel uzyskał koncesję na założenie trzeciej apteki w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 5.

Obok budynku utworzono ogród roślin leczniczych, które wykorzystywane były przy tworzeniu leków. Przez lata apteka zmieniała właścicieli. W 2003 roku jeden z właścicieli Bartłomiej Wodyński otworzył na zapleczu prywatne Muzeum Farmacji Apteki “Pod Łąbędziem”. Niestety w 2017 r. zarówno apteka, jak i muzeum zakończyły swoją działalność.

Po pięciu latach obiekt należący do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy wznawia swoją działalność. Już nie jako apteka, ale muzeum farmacji.

Wystawa będzie podzielona na cztery części. W pierwszym pomieszczeniu będzie można zapoznać się z dziejami bydgoskiego aptekarstwa. W gablotach znajdą się obiekty takie jak: naczynia, butelki, moździerze, opakowania na leki, etykiety i fotografie. W tej części pokazane zostaną także dzieje przemysłu farmaceutycznego w Bydgoszczy – Fabryki Kosmetycznej „Halina” oraz Hurtowni i Wytwórni Drogeryjno-Aptecznej „Hadroga”.

Główną częścią wystawy będzie oryginalne laboratorium galenowe. Służyło ono do wytwarzania leków z produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz z minerałów. Można w nim zobaczyć napędzaną parą linię produkcyjną oraz oryginalne meble. Tutaj stoi także tabletkarka firmy Fritz Kilian z początków XX w.

Drugim pomieszczeniem wystawy będzie dawna izba ekspedycyjna. Znajdą się w niej meble z przełomu XIX i XX w. Na ladzie głównym elementem jest kasa fiskalna „National” oraz zabytkowa waga. Na regałach umieszczone są sztanglasy, karafki i puszki apteczne oraz opakowania na leki z początku XX wieku – tzw. osobliwki.

Trzecią częścią ekspozycji będzie izba recepturowa pochodząca z przełomu lat 60. i 70. XX w. Znajdą się w niej oryginalne loże recepturowe z wyposażaniem, na które składają się naczynia recepturowe oraz wagi apteczne i inne przyrządy.

Co na Was czeka:

 • wystawa stała „Aptekarstwo bydgoskie”:
  ● izba recepturowa i ekspedycyjna
  ● zabytkowe laboratorium galenowe
 • herbaciarnia
 • wystawy czasowe
 • zajęcia w Ogrodzie Społecznika

𝗡𝗮𝘂𝗸𝗮 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 zabawę 𝘄 𝗻𝗮𝘀𝘇𝘆𝗺 𝗲𝗸𝘀𝗽𝗲𝗿𝘆𝗺𝗲𝗻𝘁𝗮𝘁𝗼𝗿𝗶𝘂𝗺:

 • warsztaty: zielarstwo / tworzenie naturalnych świec i kosmetyków
 • zajęcia: tradycje i obyczaje / ekologia / spotkania rewalidacyjne / ścieżki interdyscyplinarne
 • spotkania / pokazy / programy społeczne
 • klub seniora oraz wolontariatu

Do zobaczenia w Aptece pod Łabędziem.

Zobacz też

od 130 zł

Czy zastanawialiście się kiedyś, kto spośród Waszych przyjaciół coś ukrywa?🤔 A...

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OTTO
od 16.90 zł

Jest to druga filmowa adaptacja bestsellerowej powieści, Fredrika Backmana „Meżczyzna imieniem...

Anita Suchomska
Wstęp wolny

Zapraszamy na pierwszy w tym roku wernisaż. Wystawę Anity Suchomskiej. Anita...