Informacje:

od 7 zł
Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna), Bydgoszcz
10 Października 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Moda na dworze Marii Antoniny w XVIII wieku

Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na wykład wykład prof. Krzysztofa Trojanowskiego (UMK) z cyklu: Historia mody.

Historia mody. Maria Antonina, ostatnia królowa Francji, z wielkim powodzeniem lansowała nowe mody i trendy, stając się międzynarodową ikoną elegancji.

Efektowne suknie w stylu francuskim, nieformalne poloneski i suknie koszulki, piętrowe fryzury i diamentowe ozdoby – młoda władczyni nie żałowała wydatków na oryginalne ubiory, o które dbała jej osobista stylistka.

Wybuch rewolucji w 1789 roku przyniósł kres monarchii, ale postać straconej na gilotynie Marii Antoniny wciąż budzi duże zainteresowanie, a jej barwny styl stanowi źródło inspiracji dla współczesnych projektantów mody.

prof. Krzysztof Trojanowski – naukowiec w Katedrze Filologii Romańskiej UMK w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina. Autor bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego – Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa (2014), wyd. PWN.

Zobacz też

KINO HELIOS | Sami swoi. Początek
od 12.90 zł
Dzisiaj

25 kwietnia Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

Muzeum Kanału Bydgoskiego | Dwie wystawy
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy na otwarcie dwóch wystaw w Muzeum Kanału Bydgoskiego: Zabawa, ciepła...

Majówka 2024 w Exploseum!
od 5 zł
01 Maja

Tradycyjnie już, jak co roku, zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych do uczestnictwa...