Informacje:

od 7 zł
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
15 Marca 2024 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Migracje artystów w międzywojennej Bydgoszczy i ich wpływ na rozwój środowiska

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na wykład dr Barbary Chojnackiej, starszej kustoszki i kierowniczki Galerii Grafiki i Rysunku Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, z cyklu: Sztuka w Bydgoszczy.

Malarze, rzeźbiarze, graficy, scenografowie, architekci i projektanci różnej profesji – od 1920 roku przyjeżdżają do Bydgoszczy i zostają tutaj na kilka lub kilkanaście lat, czasami osiedlają się na stałe. Do miasta przybywają twórcy – przesiedleńcy i uchodźcy z Kresów Wschodnich, ze Śląska, a także z Rosji, reemigranci z Europy Zachodniej, twórcy z terenów dawnych zaborów austriackiego i rosyjskiego, a także z mniejszych ośrodków Wielkopolski i Pomorza. Co ich tutaj przywiodło, czy znaleźli swoją „ziemię obiecaną”? Jak wpłynęli na kształtowanie się bydgoskiego środowiska artystycznego?

Dr Barbara Chojnacka – kierowniczka Galerii Grafiki i Rysunku w MOB, historyczka sztuki, muzealniczka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Autorka ponad 60 ekspozycji z zakresu sztuki, m.in. kuratorka i koordynatorka programu wystaw i sesji naukowych graficznego cyklu Wielość w jedności. Prowadzi badania nad grafiką polską XX i XXI wieku, życiem artystycznym i sztuką Bydgoszczy i regionu, zwłaszcza dwudziestolecia międzywojennego, a także historią muzealnictwa, wystawiennictwa i kolekcjonerstwa w kontekście miasta i regionu.

Cena: 7 zł od osoby.
Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu biletów!

Zobacz też

KINO HELIOS | Sami swoi. Początek
od 12.90 zł
Dzisiaj

25 kwietnia Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

Muzeum Kanału Bydgoskiego | Dwie wystawy
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy na otwarcie dwóch wystaw w Muzeum Kanału Bydgoskiego: Zabawa, ciepła...

Majówka 2024 w Exploseum!
od 5 zł
01 Maja

Tradycyjnie już, jak co roku, zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych do uczestnictwa...