Informacje:
Muzeum Okręgowe | Kurdystan. Oblicza trwania
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, 25 listopada br., otwiera wystawę KURDYSTAN. OBLICZA TRWANIA. Będzie to zarazem inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Protonarodów.
Takiego wydarzenia w Europie jeszcze nie było, a przeżyjecie je w Bydgoszczy.
Warto wiedzieć, że pojęcie protonarodów sformułował norweski antropolog społeczny Thomas Eriksen, by odróżnić naród bez państwa od społeczności lokalnych. W kolejnych latach muzeum pokaże kultury: Basków, Katalończyków, Tybetańczyków, Tatarów.
Zaczynamy od Kurdów, największego z protonarodów. Nikt dotąd w Europie nie stworzył tak bogatej prezentacji kurdyjskiej sztuki i kultury w różnych ich przejawach. To nie będzie spektakl etnograficznych nowalijek i konstatacji tylko oblicza trwania, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być Kurdem i jak być Kurdem? Jeden z największych na świecie narodów bez państwa przetrwał nie tylko, dlatego, że nigdy nie bał się chwycić za broń; przetrwał, ponieważ stworzył twardą opokę kultury chroniącej tożsamość.
Specjalnie dla wystawy ich dzieł muzeum przeznaczyło blisko 1500 m2 powierzchni wystawienniczej w przestrzeni Bydgoskiego Centrum Finansowego, gdzie zaczynamy tworzyć atrakcyjne miejsce w śródmieściu.
Pokażemy paręset obrazów, grafik i fotografii artystów i artystek mieszkających w obszarze Kurdystanu, na terenie Unii Europejskiej, a także Australii, Tajlandii oraz USA. Równie ważny będzie obszerny pokaz kurdyjskiej kinematografii, m.in. twórczości wybitnego reżysera Bahmana Ghobadiego – laureata Złotej Kamery dla najlepszego debiutu oraz Nagrodę FIPRESCI na 53. MFF w Cannes za Czas pijanych koni.
Prezentując kurdyjską kulturę nie można też zapomnieć o poezji i muzyce niezwykle ważnych sztukach dla kurdyjskich oblicz trwania, którym poświecimy sporą cześć naszego projektu, podobnie jak sztuce kulinarnej. O szczegółach i partnerach naszego projektu będziemy informować w postach.
Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.
Partnerem głównym wystawy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wydarzenie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Impreza organizowana jest we współpracy z Ziyadem Raoofem – współzałożycielem Kurdyjskiego Centrum Informacji i Dokumentacji, promotorem i mecenasem kurdyjskiej sztuki w Polsce, ale też artystów z innych krajów. Za swoją działalność społeczną i kulturalną został m.in. nagrodzony tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości 2020. Bydgoskiemu wydarzeniu patronuje Przedstawicielstwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.