Informacje:
Muzeum Okręgowe | Krytyka władzy w Rosji na przykładach z literatury XX i pocz. XXI.
Zapraszamy serdecznie na wykład prof. Beaty Trojanowskiej z UKW w Bydgoszczy!
Obserwując przeszłość Rosji, począwszy od zwycięstwa Rewolucji Październikowej w 1917 roku, poprzez stalinowski system gułagów i sytuację w Rosji na początku XXI wieku, może zrodzić się pytanie, czy społeczeństwo rosyjskie dostrzegało zagrożenia ze strony władzy i czy rosyjscy twórcy, należący przecież do elity intelektualnej tego kraju, wyrażali swoje niezadowolenie w praktyce literackiej i jakie były tego konsekwencje.
Literatura w Rosji zawsze zajmowała miejsce szczególne i była czymś więcej niż tylko literaturą. Twórcy słowa byli w swojej ojczyźnie nie tylko pisarzami, ale i filozofami, socjologami, działaczami społecznymi, trafnie diagnozowali i opisywali choroby wyniszczające rosyjskie społeczeństwo i działania władzy deprecjonujące indywidualność i wolność każdego obywatela.
Ta diagnoza literacka zostanie zaprezentowana na przykładzie trzech ilustracji literackich: „My” Jewgienija Zamiatina (1920), „Dzień Iwana Denisowicza” Aleksandra Sołżenicyna (1962) i dylogii współczesnego rosyjskiego pisarza – Władimira Sorokina.
Beata Trojanowska – prof. UKW w Katedrze Literatury Polskiej i Rosyjskiej na Wydziale Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Główne zainteresowania badawcze: literatura rosyjska i jej konteksty kulturowe, sensualność w literaturze rosyjskiej i komparatystyka. Autorka monografii: Estetyka i literatura romantyczna w edycjach periodycznych idealistów moskiewskich „Mnemozyna” i „Moskowskij Wiestnik”, Bydgoszcz 2002; „Odchodząca” Ruś i Rosja w twórczości Mikołaja Leskowa: postaci, motywy, tematy, sposoby wyrażania, Bydgoszcz 2008.