Informacje:

od 7 zł
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
06 Marca 2024 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Kamilla Chołoniewska. Kobieta zaradna

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na wykład z okazji Dnia Kobiet dr Anny Nadolskiej, kustoszka dyplomowana i kierowniczka Działu Historii MOB. Wydarzenie jest częścią cyklu: Ona i Kultura.

Spotkanie ma na celu przybliżenie sylwetki Kamilli Chołoniewskiej, żony pisarza i publicysty Antoniego Chołoniewskiego-Myszki. Bydgoska aktywność realizowana w latach 20. XX w. przez tę znakomitą nauczycielkę, pisarkę i dziennikarkę, ale także niestrudzoną działaczkę społeczno-charytatywną i przedsiębiorczynię oraz wielką orędowniczkę emancypacji kobiet, jest w naszym mieście zupełnie nieznana.

Dlatego główny nacisk zostanie położony na prezentację okresu bydgoskiego w życiu Kamilli Chołoniewskiej, w którym dała się ona poznać jako niezwykle zaradna, pracowita i niebojąca się podejmowania nowych wyzwań kobieta. W mieście nad Brdą, w którym żywa jest pamięć jedynie o Antonim Chołoniewskim, autorze książki Duch dziejów Polski, warto pochylić się nad dokonaniami jego wspaniałej małżonki, kobiety wielozadaniowej, wybijającej się spośród grona ówczesnych Polek.

Dr Anna Nadolska – kustoszka dyplomowana i kierowniczka Działu Historii MOB jest regionalistką, badaczką dziejów Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem historii kobiet, kuratorką wielu wystaw stałych i czasowych, autorką publikacji oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także realizatorką projektów edukacyjnych, w tym herstorycznych.

wstęp: 7 zł od osoby.
Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.. Decyduje kolejność zakupu biletów!

Zobacz też

KINO HELIOS | Sami swoi. Początek
od 12.90 zł
Dzisiaj

25 kwietnia Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

Muzeum Kanału Bydgoskiego | Dwie wystawy
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy na otwarcie dwóch wystaw w Muzeum Kanału Bydgoskiego: Zabawa, ciepła...

Majówka 2024 w Exploseum!
od 5 zł
01 Maja

Tradycyjnie już, jak co roku, zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych do uczestnictwa...