Informacje:

od 7 zł
Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna), Bydgoszcz
17 Listopada 2023 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Jacopo Tintoretto – malarz weneckich dożów

Zapraszamy na wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie, z cyklu: Malarstwo dawnych mistrzów.

Tintoretto i Wenecja wydają się ze sobą nierozerwalnie związani. Trudno sobie wyobrazić Perłę Adriatyku bez dzieł tego malarza. Tintoretto był silnie związany ze swoim rodzinnym miastem. Tu spędził całe swoje życie, tworząc na potrzeby wpływowych patronów. Otrzymywał prestiżowe zlecenia na dzieła przeznaczone do Pałacu Dożów, weneckich bractw i kościołów.

Malował śmiało, szybko i dużo, wzbudzając ogólny podziw. Jego styl charakteryzują dramatyczne gesty i śmiałe ujęcia perspektywiczne. Można powiedzieć, że w obrazach Tintoretta odbija się, jak w lustrze, chwała Wenecji XVI wieku.

Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 roku pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie (obecnie kustoszka zbiorów malarstwa), od 2019 roku wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.

Wstęp: 7 zł od osoby

Zobacz też

Filmowe Poranki: Baranek Shaun
od 16.90 zł
14 Lipca

Zapraszamy na kolejną porcję filmowych niespodzianek w nowej odsłonie – Filmowe Poranki:...

Twisters
od 20.90 zł
Jutro

Edgar-Jones wciela się w Kate Cooper, byłą łowczynię burz, prześladowaną przez...

Kod zła
od 20.90 zł
Dzisiaj

Spowity mrokiem i wypełniony okultystycznymi zagadkami horror producentów „LALECZKI”, „SINISTERA” oraz...