Informacje:

od 7 zł
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
20 Stycznia 2024 13:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Duch Przeszłości – Zwycięzca

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na wykład dr Barbary Chojnackiej, kierowniczki Galerii Grafiki i Rysunku MOB na temat twórczości wybitnego bydgoskiego malarza Jerzego Rupniewskiego (1888 – 1950).

Motywem wiodącym spotkania będzie opowieść o szczególnym obrazie „Duch Przeszłości – Zwycięzca”, na którym artysta symbolicznie przedstawił atmosferę okoliczności powrotu Bydgoszczy do Polski w 1920 roku.

Zapraszamy W centrum swojego płótna malarz umieszcza dumnego – symbolizującego owego triumfującego Ducha – uskrzydlonego husarza wjeżdżającego triumfalnie na bydgoski rynek.

W trakcie wykładu bydgoski Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O zaprasza na pierwszy publiczny pokaz tego historycznego płótna.

Jerzy Rupniewski nazywany był „bydgoskim Canalettem”, ponieważ w obrazach które tworzył zawarł architekturę międzywojennej Bydgoszczy. Malował widoki miasta, stare domy i ulice, Wenecję Bydgoską, zabytki oraz ich szczegóły. Portretował również rybaków, robotników, rzemieślników i sprzedawców. Od 1920 mieszkał w Zalesiu koło Bydgoszczy, a od listopada 1920 w samej Bydgoszczy. Wystawiał w Muzeum Miejskim w Bydgoszczy i na Salonie Bydgoskim. Od listopada 1929 do 1931 był wiceprezesem, a następnie prezesem Związku Plastyków Pomorskich. Po II wojnie światowej wrócił do Bydgoszczy i wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków. Na wystawie prac członków Okręgu Pomorskiego w maju 1946 otrzymał nagrodę bydgoskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej i medal 600-lecia miasta Bydgoszczy. W 1981 jego imieniem nazwano jedną z ulic Bydgoszczy. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest w posiadaniu ponad 40 jego prac..

Wydarzenie zorganizowane z okazji 104. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski.

Wstęp: 7 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona!

Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.

Decyduje kolejność zakupu biletów!

Zobacz też

Młyny Rothera | Uniesienie
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na otwarcie wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory...

Koncert The Best of PRL najlepsza muzyka lat 60 i 70
od 80 zł
27 Kwietnia

Tego wieczoru pod batutą Przemysława Piechockiego usłyszycie Państwo najpiękniejsze przeboje z...

DKF Niespodzianka | Pamięć
od 8 zł
25 Kwietnia

Poruszający dramat psychologiczny. Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane...