Informacje:

od 7 zł
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna), Bydgoszcz
10 Stycznia 2024 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Czy w Ziemi Świętej może zapanować pokój?

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na dyskusję panelową z cyklu Wyzwania współczesności z wprowadzeniem historycznym dr. hab. Łukasza Nadolskiego i dr. Andrzeja Purata (UKW)

Czy w Ziemi Świętej może zapanować pokój? Wojny izraelsko-arabskie, ze szczególnym uwzględnieniem wojny Izraela z Hamasem w 2023 roku.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana taktyka i uzbrojenie Izraela oraz Hamasu w najnowszej odsłonie bliskowschodniego dramatu. Analizie poddane będą dramatyczne wydarzenia 7 października 2023 roku i reakcja na nie izraelskich sił zbrojnych. Uczestnicy będą mogli obejrzeć wiele, niepublikowanych w mediach głównego nurtu, nagrań z ataku Hamasu, jak również późniejszych walk. Uczestnicy zapoznają się z tłem historycznym, genezą i skutkami politycznymi najnowszych wydarzeń w tym rejonie świata.

Podczas dyskusji prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy jest szansa, aby w Ziemi Świętej doszło kiedyś do pojednania i zapanował tam trwały pokój.

Dr hab. Łukasz Nadolski, kustosz dyplomowany w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, specjalizuje się w konfliktach zbrojnych po II wojnie światowej, a w centrum jego zainteresowań znajdują się wojny na Bliskim Wschodzie, działania powietrzne nad Wietnamem Północnym i Falklandami oraz współczesne wojny Rosji, zwłaszcza obie w Czeczenii i na Ukrainie. Autor i współautor blisko 20 książek, a także licznych artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. Od 2009 roku jest redaktorem „Militariów Pomorskich. Zbiór studiów”, a od 2015 roku także „Wojen i konfliktów zbrojnych po 1945 roku. Zbiór Studiów”. Prowadzi zajęcia na kierunku wojskoznawstwo w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW w Bydgoszczy.

Dr Andrzej Purat – adiunkt na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, pracownik Katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Swoje badania koncentruje na działalności ukraińskich nacjonalistów związanych z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów [OUN] i Ukraińską Powstańczą Armią, będącą ramieniem zbrojnym OUN-u. Bada losy i działalność przywódców obu tych organizacji: Jewhena Konowalca, Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych. Interesuje się również historią regionalną, a w szczególności historią mieszkańców Bydgoszczy w okresie II Rzeczpospolitej.

Wstęp: 7 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona!

Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.

Decyduje kolejność zakupu biletów!

Zobacz też

Zakończenie Jubileuszowego XXX Pleneru Rzeźbiarskiego w Myślęcinku
Wstęp wolny
Jutro

Serdecznie zapraszamy na zakończenie pleneru oraz uroczyste wręczenie dyplomów i nagród...

Opera Nova | Don Pasquale
od 70 zł
od 14 do 16 Czerwca

Opera Nova zaprasza na pierwsze popremierowe spektakle „Don Pasquale” G. Donizettiego...

Filmowe Poranki: Barbapapa
od 16.90 zł
16 Czerwca

Barbapapa wraz z całą swoją rodzinką zapraszają wszystkie dzieci na Filmowy...