Informacje:

od 10 zł
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna), Bydgoszcz
14 Marca 2025 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Bydgoszcz w kronikach filmowych (1945-1992)

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na wykład prof. Zdzisława Biegańskiego. Prelegent zaprezentuje większość wątków na temat Bydgoszczy poruszanych w produkowanej w okresie PRL Polskiej Kronice Filmowej.

Polska Kronika Filmowa była rozpowszechniana w kinach jako specjalny dodatek do filmów fabularnych przez niemal 50 lat (1944-1994). Jej realizatorzy starali się zyskać zaufanie publiczności, sięgając po różnorodne tematy z całego świata i kraju. Zabiegano o nawiązywanie bliższych kontaktów z masowym widzem dzięki poruszaniu problemów z życia codziennego, najlepiej silnie umocowanych w realiach lokalnych.

Spośród niemal 3900 wydań PKF w około 200 sięgnięto po obrazy ukazujące wydarzenia związane z regionem kujawsko-pomorskim, w tym prawie 80 z Bydgoszczą. Polska Kronika Filmowa była bardzo różnie oceniana przez filmoznawców i historyków. Dominowały opinie, że stanowiła ona intrygujący fenomen w dziejach Polski Ludowej. W całym okresie 50-letniego ukazywania się pozostawała wprawdzie ważnym ogniwem i narzędziem oficjalnej propagandy, jednak można również dostrzec jej walory polegające na dostarczaniu masowemu widzowi dużo interesujących materiałów informacyjnych i edukacyjnych z różnych dziedzin życia.

Jeszcze w 1945 r. rozpoczęto relacjonowanie wydarzeń związanych z martyrologią mieszkańców regionu, zwłaszcza kulis „krwawej niedzieli” Bydgoszczy, przedstawianej wg reguł utrwalanej w następnych latach propagandowej wersji tych wydarzeń. Do tematyki tej powracano wielokrotnie przy okazji kolejnych ekshumacji ofiar okupacji niemieckiej, a także w związku z obchodami rocznicowymi. PKF odnotowała również obchody rocznic nadania praw miejskich w regionie. Bydgoszcz doczekała się na 600-lecie specjalnego wydania kroniki.

W przekazach PKF można zauważyć dominację treści dotyczących zakładów przemysłowych i propagandowych wizualizacji zmian w gospodarce oraz infrastrukturze kraju. Na taśmie filmowej utrwalono działalność bydgoskich zakładów, m.in. Kombinatu Budowy Domów, „Zachemu”, pokazywano produkcję rowerów i motorowerów w bydgoskich zakładach „Romet”, obuwia w „Leo” i „Kobrze”, jak też radioodbiorników w zakładach „Eltra” i innych. Do tematów niezmiernie popularnych w wydaniach kronik należały prezentacje zabytków i lokalnych walorów turystycznych.

Polska Kronika Filmowa bardzo często rejestrowała przeróżne imprezy i wydarzenia kulturalno-oświatowe, naukowe i artystyczne. Towarzyszyła koncertom i imprezom, które odbywały się w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, zamieszczała relacje z cyklicznie organizowanych od 1966 r. bydgoskich festiwali muzyki dawnej Musica Antiqua Europae Orientalis.

Zdzisław Biegański – historyk, dr hab. nauk humanistycznych, profesor uczelni i kierownik Katedry Dydaktyki Historii i Badań Regionalistycznych Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wstęp: 10 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu biletów!

Zobacz też

Queer
od 29.90 zł
Dzisiaj

Odurzające, hipnotyczne kino o poszukiwaniu raju na ziemi, miłosnym głodzie i...

Śnieżka
od 27.90 zł
Dzisiaj

„Królewna Śnieżka” – to magiczno-muzyczna adaptacjacja klasycznej animacji z 1937 roku,...

Nowokaina
od 27.90 zł
Dzisiaj

Nathan Caine (Jack Quaid) to z pozoru niczym niewyróżniający się bankier,...