Informacje:

od 7 zł
Muzeum Okręgowe, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
28 Czerwieca 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Bydgoszcz -Toruń. Z dziejów rywalizacji o stołeczność regionu

Muzeum Okręgowe zaprasza na wykład wykład Sławomira Sadowskiego, w ramach cyklu: Regionalia.

Bydgoszcz i Toruń sąsiadują ze sobą od XIV wieku. Rywalizacja o stołeczność między nimi rozpoczęła się dopiero pod koniec XVIII w., kiedy pomiędzy miastami pojawiły się nowe szanse prorozwojowe, o które miasta musiały zabiegać u władz.

Nowymi czynnikami miastotwórczymi stały się szlaki komunikacyjne (wodne, kolejowe i drogi bite), garnizony wojskowe, centra administracji państwowej, lokalizacja przemysłu i inne.

Ważnym czynnikiem, który napędzał wzajemne emocje od drugiej połowy XX w. stał się sport. Początkowo hokej na lodzie, a później żużel.

Celem wykładu będzie próba obiektywnego przedstawienia relacji bydgosko-toruńskich w kontekście historycznym. Autor pragnie przyczynić się do redukcji istniejących napięć i w konsekwencji odrodzenia się idei duopolu toruńsko-bydgoskiego.

Sławomir Sadowski, absolwent historii na UMK w Toruniu, doktor historii specjalizujący się w historii wojskowości oraz historii regionalnej. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz z historii sztuki wojennej w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW. Od 1989 r. związany z kształceniem na poziomie akademickim. Komentator problemów politycznych, historycznych i społecznych w mediach regionalnych i ogólnopolskich.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.
Decyduje kolejność zakupu biletów.

Zobacz też

KINO HELIOS | VIKA!
od 12.90 zł
Dzisiaj

22 lutego Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

FILMOWE PORANKI: Tomek i Przyjaciele, cz. 4
od 16.90 zł
14 Stycznia

Kolejna stacja: Filmowy Poranek „Tomek i Przyjaciele” z Helios dla Dzieci....

Mery Spolsky - EROTIK ERA TOUR
od 99 zł
13 Marca

Mery Spolsky – EROTIK ERA TOUR w Bydgoszczy! Przygotujcie się na...