Informacje:

od 10 zł
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
20 Września 2024 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Artystka nieprofesjonalna – Genowefa Magiera i jej twórczość

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na wykład Eweliny Mokijewskiej z Działu Edukacji MOB. Wydarzenie jest częścią cyklu Regionalia

Czym jest sztuka zwana naiwną i co ją charakteryzuje? Czy może być za późno, by zacząć tworzyć? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy na spotkaniu, podczas którego prelegentka opowie o życiu i twórczości Genowefy Magiery.

Artystka pochodziła z Dąbrowy Chełmińskiej pod Bydgoszczą, a swoje pierwsze prace zaczęła tworzyć w wieku 88 lat, gdy ze względu na ciężką sytuację życiową zamieszkała w Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce. W swoich twórczych działaniach wykorzystywała nie tylko farby i flamastry. Unikalnego charakteru jej obrazom nadawały elementy przyklejane do papieru: koraliki, fragmenty tkanin, papierki od cukierków oraz inne przedmioty codziennego użytku, a także fragmenty fauny i flory – piórka, muszelki czy kamyki zebrane u brzegu rzeki.

Twórczyni, posługując się przedmiotami na pozór niepotrzebnymi, darowała im drugie życie i wznosiła do rangi sztuki. Był to swoisty recycling art w wydaniu artystki nieprofesjonalnej. Jej fantazyjna twórczość zachwyca nie tylko bogactwem barw i stosowanych materiałów, ale również tematyką poruszaną w pracach, wśród której wybrzmiewa przede wszystkim miłość do zwierząt, wiejskich pól i lasów.

Podczas wykładu porozmawiamy również o pracach o charakterze mistyczno-symbolicznym, które powstały na skutek licznych wizji, do których nasza bohaterka z przejęciem wracała pamięcią.

Na spotkaniu będziecie mieli też okazję posłuchać kilku słów od Krzysztofa Majczuka, wieloletniego przyjaciela Geni, który podzieli się ujmującymi anegdotami z życia artystki.

Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Sztuki Hors-les-nomres La Fabuloserie we Francji, Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Śląskim w Katowicach, a także kolekcjach Pavla Konecnego w Czechach, Alaina Bouilleta we Francji oraz kolekcji polskiego miłośnika twórczości nieprofesjonalnej Andrzeja Kwasiborskiego. W posiadaniu wielu prac Genowefy Magiery jest również jej wieloletni przyjaciel Krzysztof Majczuk wraz z rodziną.

Ewelina Mokijewska – edukatorka, historyczka sztuki i zabytkoznawczyni, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół zagadnień twórczości nieprofesjonalnej, sztuki, wierzeń, zwyczajów i obrzędów ludowych, a także arteterapii w edukacji muzealnej. Członkini Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Forum Edukatorów Muzealnych.

Wstęp: 10 zł / 1 os. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu!

Zobacz też

Opera Nova | KONCERT SYLWESTROWO-NOWOROCZNY 2024
od 270 zł
28 Grudnia
+6

Opera Nova w Bydgoszczy po raz kolejny zaprasza na wyjątkowe Koncerty...

IV. Kujawsko-Pomorski Festiwal Książki
Wstęp wolny
Dzisiaj
do 13 Października

Zapraszamy, 12-13 października, na IV edycję Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Książki. Z publicznością...

Get Up! Bydgoszcz 2024
od 90 zł
12 Października

Get Up Bydgoszcz 2024 to święto muzyki reggae w Bydgoszczy! Zapraszamy...