Informacje:
Muzeum Okręgowe | Aptekarstwo bydgoskie
Zapraszamy w najbliższą środę, 21 grudnia na kuratorskie oprowadzanie po wystawie: “Aptekarstwo bydgoskie” do nowego oddziału Apteki pod Łabędziem przy ul. Gdańskiej 5.
Gwarantujemy, że poznacie wiele ciekawostek o przeszłości bydgoskiej farmacji i nie tylko!
Miejsce znane doskonale niemal wszystkich bydgoszczanom od 169 lat związane jest z farmacją. 27 grudnia 1853 roku Constantin August Mentzel uzyskał koncesję na założenie trzeciej apteki w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 5.
Obok budynku utworzono ogród roślin leczniczych, które wykorzystywane były przy tworzeniu leków. Przez lata apteka zmieniała właścicieli. W 2003 roku jeden z właścicieli Bartłomiej Wodyński otworzył na zapleczu prywatne Muzeum Farmacji Apteki “Pod Łąbędziem”. Niestety w 2017 r. zarówno apteka, jak i muzeum zakończyły swoją działalność.
Po pięciu latach obiekt należący do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy wznawia swoją działalność. Już nie jako apteka, ale muzeum farmacji.
Wystawa będzie podzielona na cztery części. W pierwszym pomieszczeniu będzie można zapoznać się z dziejami bydgoskiego aptekarstwa. W gablotach znajdą się obiekty takie jak: naczynia, butelki, moździerze, opakowania na leki, etykiety i fotografie. W tej części pokazane zostaną także dzieje przemysłu farmaceutycznego w Bydgoszczy – Fabryki Kosmetycznej „Halina” oraz Hurtowni i Wytwórni Drogeryjno-Aptecznej „Hadroga”.
Główną częścią wystawy będzie oryginalne laboratorium galenowe. Służyło ono do wytwarzania leków z produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz z minerałów. Można w nim zobaczyć napędzaną parą linię produkcyjną oraz oryginalne meble. Tutaj stoi także tabletkarka firmy Fritz Kilian z początków XX w.
Drugim pomieszczeniem wystawy będzie dawna izba ekspedycyjna. Znajdą się w niej meble z przełomu XIX i XX w. Na ladzie głównym elementem jest kasa fiskalna „National” oraz zabytkowa waga. Na regałach umieszczone są sztanglasy, karafki i puszki apteczne oraz opakowania na leki z początku XX wieku – tzw. osobliwki.
Trzecią częścią ekspozycji będzie izba recepturowa pochodząca z przełomu lat 60. i 70. XX w. Znajdą się w niej oryginalne loże recepturowe z wyposażaniem, na które składają się naczynia recepturowe oraz wagi apteczne i inne przyrządy.
Co na Was czeka:
- wystawa stała „Aptekarstwo bydgoskie”:
● izba recepturowa i ekspedycyjna
● zabytkowe laboratorium galenowe - herbaciarnia
- wystawy czasowe
- zajęcia w Ogrodzie Społecznika
𝗡𝗮𝘂𝗸𝗮 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 zabawę 𝘄 𝗻𝗮𝘀𝘇𝘆𝗺 𝗲𝗸𝘀𝗽𝗲𝗿𝘆𝗺𝗲𝗻𝘁𝗮𝘁𝗼𝗿𝗶𝘂𝗺:
- warsztaty: zielarstwo / tworzenie naturalnych świec i kosmetyków
- zajęcia: tradycje i obyczaje / ekologia / spotkania rewalidacyjne / ścieżki interdyscyplinarne
- spotkania / pokazy / programy społeczne
- klub seniora oraz wolontariatu
Do zobaczenia w Aptece pod Łabędziem.