Informacje:

od 1 zł
Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)
24 Kwiecień 2022
13:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Muzeum Okręgowe | Alicja Jakubowska ¦ Portret – opowieść o prawdzie i pięknie…

Zapraszamy w niedzielę 24 kwietnia na wydarzenie związane z urodzinami naszego patrona (VI edycja pikniku plenerowego) – wykład Alicji Jakubowskiej pt. „Portret – opowieść o prawdzie i pięknie w kontekście portretowej twórczości Leona Wyczółkowskiego”.

Leon Wyczółkowski, patron naszego Muzeum, urodził się w Hucie Miastkowskiej, małej miejscowości w powiecie garwolińskim, 11 kwietnia 1852 roku licząc według obowiązującego wówczas na terenie zaboru rosyjskiego kalendarza juliańskiego. Jednak w krakowskim archiwum parafii św. Floriana zachował się akt małżeństwa zawartego w 1916 roku z Franciszką Panek, w którym przy dacie urodzin artysty widnieje zapis 24 kwietnia.

Dokument sporządzony został w oparciu o kalendarz gregoriański, którym posługiwano się od dawna w większości krajów europejskich. Między 1869 a 1875 rokiem studiował w warszawskiej Szkole Rysunku i Malarstwa pod kierunkiem Wojciecha Gersona; natomiast w latach 1875-1876 w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Aleksandra Wagnera. Kontynuował naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Jana Matejki (1877-1879). W latach 1879-1880 roku zamieszkał we Lwowie. Warto wiedzieć, że czas pobytu na Ukrainie uznawany jest za niezwykle ważny dla jego twórczości.

Więcej na wykładzie Alicji Jakubowskiej.

Zobacz też

od 110.00 zł

Wydawało nam się, że o klimakterium powiedzieliśmy już wszystko… Myliliśmy się!...

Wakacje z Projektorem w Bibliotece
Wstęp wolny

Filmowe wakacje z projektorem! W czasie wakacji uruchomione zostaną przedpołudniowe seanse...

HELIOS | Kino Kobiet ¦ Elvis
od 19.90 zł

Drogie Panie, 29 czerwca widzimy się na kolejnym pokazie Kina Kobiet. Zagramy film „Elvis”....

Komentarze