Informacje:

Wstęp wolny
MÓZG, ul. Parkowa 2, 85-006 Bydgoszcz
27 Lipca 2024 20:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

MÓZG | Hélène Quartet

Zapraszamy na koncert kameralny kwartetu smyczkowego Hélène Quartet. W programie znajdą się dzieła trzech kompozytorów XX i XXI wieku, których łączy to, że w swojej twórczości flirtowali z awangardą.

Odrzucali dorobek kulturowy i poszukiwali nowych, oryginalnych rozwiązań ideowo-artystycznych

Program:

  • I. Strawiński – Trzy utwory na kwartet smyczkowy
  • K.Penderecki – Kwartet smyczkowy nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika
  • D. Shostakovich Kwartet smyczkowy nr 8 c-moll, Op. 110

Dzieło Strawińskiego, po raz pierwszy w historii gatunku, zdecydowanie nie jest “kwartetem smyczkowym”, ale serią krótkich utworów. Nie ma w nim uznania dla tradycji czy formy, a pojęcie dialogu pomiędzy instrumentami ustępuje miejsca autonomicznym i pozornie niepowiązanym partiom.

Krzysztof Penderecki był jednym z pierwszych kompozytorów wykorzystujących w grze technikę wydobywania dźwięku nietradycyjnymi sposobami z tradycyjnych instrumentów, która otrzymała miano sonoryzmu. III Kwartet smyczkowy, pomimo tego, że powstał w 2008 roku jest jednym z bardziej przystępnych dzieł kompozytora. Ma charakter sentymentalnej podróży w czasie, jest rodzajem dialogu sędziwego twórcy z przeszłością.

Kwartet smyczkowy nr 8 Shostakovicha powstał w ciągu trzech dni w lipcu 1960 roku. Jest on dedykowany ofiarom faszyzmu i wojny. Twórczość kompozytora często była zakamuflowanym protestem przeciwko systemowi totalitarnemu, w którym przyszło mu żyć, i którego opresyjna aura pobrzmiewa w jego dziełach.

wstęp wolny
Koncert jest realizowany w ramach Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Hélène Quartet
Polski kwartet smyczkowy działający w Warszawie. Zespół powstał z radości wspólnego grania i miłości do piękna muzyki kameralnej. Tworzą go artyści związani z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy oraz Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana
Paderewskiego w Poznaniu – Katarzyna Gluza (I skrzypce), Bartosz Kowalczyk (II skrzypce), Michał Kot (altówka), Dominik Drewniak (wiolonczela).

Muzycy są laureatami wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach , Franz Schubert und die Musik der Moderne w Grazu, Konkursu FLAME, IX Concurso de Instrumentos de Arco Julio Cordona w Portugalii, Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. Jana Rakowskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dezyderego Danczowskiego, Gianni Bergamo Classic Music Award, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.

Artyści występowali na wielu znaczących festiwalach, takich jak m.in.: Davos Festival, Crans Montana Classics (Szwajcaria), Festes Baroques, Quatuors à Bordeaux, La Folle Journée, Festival de musique de Besançon, Festiwal P. Casalsa (Francja), Zeist Music Days (Holandia), Jeunesses Musicales International Chamber Music Campus, Young Euro Classic, Schleswig-Holstein Musik Festival, Usedomer Musikfestival (Niemcy), Nova Muzyka i Architektura, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Emanacje w Lusławicach, Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Muzyka u Źródeł, Muzyka w willi Blumwego, Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy, Transatlantyk, Leszno Barok Plus.

Zobacz też

20th MÓZG Festival 
Wstęp wolny
od 05 do 07 Września

Zapraszamy na 20. MÓZG Festival. Festiwal poruszający się we wszystkich rejonach...

Plaża Chmielniki | V ZLOT GASHMAKER TEAM'U
od 52 zł
31 Sierpnia

JEDYNY W POLSCE! Jak co roku odpalamy ZLOT miłośników mocnych brzmień!...

MÓZG | Concordia 936 Hz Zgoda | Anna Ajtner i zaproszeni goście
Wstęp wolny
24 Sierpnia

Klub MÓZG zaprasza na wystawę o charakterze interdyscyplinarnym adresowaną do środowiska...