Informacje:

od 30 zł
Młyny Rothera. Mennica 10, Bydgoszcz
29 Kwiecień 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Wyszywana mapa i kuchenne makatki – Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego

Zapraszamy serdecznie na wernisaż otwierający wystawę – „Wyszywana mapa i kuchenne makatki – Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego”

Projekt “Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego – wyszywana mapa Kanału Bydgoskiego” to przede wszystkim mapa fragmentu Kanału Bydgoskiego wykonana w formie artystycznej, wyszywanej tkaniny. Ten nietypowy, przestrzenny obraz w szczególny sposób prezentuje wyjątkową część Bydgoszczy, okolicę Starego Kanału Bydgoskiego.

Mapa przedstawia układ ulic, ale również prezentuje charakterystyczne dla parku nad Kanałem elementy przyrody i zabudowę architektoniczną, obecnie wzbogacaną o odwzorowanie trzech zabytkowych śluz. Projekt rozpoczęty w ubiegłym roku, dzięki wsparciu Miasta Bydgoszczy, obecnie się rozwinął i poszerzył o kuchenne makatki, których tematyka nawiązuje do otoczenia Kanału Bydgoskiego, jako miejsca wypoczynku.

Makatki kuchenne – obecne kiedyś w wielu bydgoskich domach – pozwalają na przedstawienie Kanału Bydgoskiego w lekkiej, zabawnej formie. Łączą w sobie tradycyjnie elementy graficzne wraz z hasłami: “zostaw swoje troski nad Kanałem Bydgoskim”, “Park i woda, relaks i swoboda”, “Biegiem, truchtem, czy spacerem nad kanałem wciąż się dzieje”.

Do projektu artystka zaprosiła uczestniczki warsztatów haftu, by wspólnie z nimi – podążając z igłą i nitką – przedstawiać Kanał Bydgoski oraz promować to piękne i wyjątkowe miejsce. Dodatkowo – dzięki zaangażowaniu Zespołu ze Stowarzyszenie MY TEŻ – na wystawie pojawią się prace kilku Pań z Ukrainy, przebywających w Bydgoszczy, które przygotują haftowane makatki w swoim ojczystym języku.

Wystawa znajduje się na III piętrze w Młynach Rothera przy ulicy Mennica 10 w Bydgoszczy. Wystawę można oglądać do 27 maja 2022 roku. Zapraszamy codziennie w godzinach 12:00-20:00


Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

Wystawa odbywa się we współpracy z Młynami Rothera w Bydgoszczy w ramach cyklu wydarzeń popularyzujących twórcze interpretacje dziedzictwa kulturowego. Wydarzenia te towarzyszą wystawie stałej pn. „Węzły” powstającej w Spichlerzu Zbożowym.

Projekt “Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego” realizowany jest przez Joannę Michalską – bydgoszczankę, która z wykształcenia jest plastykiem i projektantką odzieży. Pasjonuje się szyciem ręcznym, kreatywnie wykorzystując igłę z nitką do realizacji różnych artystycznych projektów. Podkreśla, że szycie ręczne to prosta i dostępna dla każdego technika twórcza, a jednocześnie fantastyczny sposób na wyciszenie i relaks. Prezeska i założycielka Fundacji Nitkomaniacy.

Zobacz też

Bydgoskie Centrum Sztuki | MALUJĘ, BO LUBIĘ
Wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę prac twórców ─ uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej “mega-Art”...

Fotografistka | Spacer śladami rzeźb Michała Kubiaka
Wstęp wolny

Fundacja Fotografistka zaprasza na wspólny spacer śladami rzeźb Michała Kubiaka w...

Fotografistka | Jubileusz 50-lecia pracy twórczej Michała Kubiaka
Wstęp wolny

21 czerwca 2022 r. Fundacja Fotografistka zaprasza do świętowania jubileuszu 50-lecia...

Komentarze