Informacje:

Wstęp wolny
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
16 Czerwca 2024 15:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Spotkanie z Teresą Miotke-Sowińską na wystawie „Przez dotyk”

Młyny Rothera zapraszają do odkrywania wystawy „Przez dotyk” w towarzystwie samej twórczyni! W niedzielę, 16 czerwca Pani Teresa Miotke-Sowińska będzie obecna na wystawie.

To niezwykła okazja, by wsłuchać się w opowieść o wystawie, przyjrzeć się z bliska ceramice, porozmawiać o historii powstawania zarówno elementów widocznych na wystawie, jak również samej ekspozycji.

Na ekspozycji będziemy podziwiać dorobek 40 lat pracy twórczej. Zobaczymy, a także dotkniemy, ceramikę artystyczną i użytkową, wypalaną przez pana Jana i dekorowaną farbami naszkliwnymi przez panią Teresę. Tematyka prac jest bardzo różnorodna – od abstrakcji, przez motywy baśniowe, takie jak lalki czy motyle, po użytkowe obiekty z dawką ukrytego humoru. Autorka fascynuje się botaniką, sama pieczołowicie pielęgnuje swój barwny ogród. Inspiracje fauną i florą dostrzeżemy w wielu prezentowanych dziełach.

Dlaczego „Przez dotyk”? Artystka w młodości doświadczyła epizodu kilkumiesięcznej utraty wzroku, dlatego zdecydowała, że wszystkie obrazy, płaskorzeźby, figury będzie można odkrywać także tym zmysłem. Ceramika pozwala dostrzec pod palcami różne faktury i temperatury, delikatne, szkliwionych powierzchnie, kuliste formy – dzięki temu doświadczenie obcowania ze sztuką dostępne jest dla wszystkich.

Na wystawę zapraszamy do 31 sierpnia 2024 r., codziennie, w godzinach otwarcia Młynów.

Teresa Miotke – Sowińska – urodziła się w Wyrzysku w północnej Wielkopolsce, ale od dzieciństwa mieszka w Bydgoszczy. Ukończyła VI LO, a w 1966 r. Państwową Szkołę Architektury w Warszawie. Po rocznym stażu w biurze projektów zaczyna studia na Wydziale Architektury Wnętrz w Gdańsku. Po ich ukończeniu w Bydgoszczy w latach 1976-82 pracuje jako starszy asystent na Wydziale Architektury i Budownictwa ATR. Od 1982 r. wraz z mężem Janem prowadzili pracownię ceramiki artystycznej i użytkowej, jednocześnie zajmując się projektowaniem wnętrz i form przemysłowych. Brała również udział w licznych zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Prezentowała m.in. obrazy akrylowe, ceramiczne, lalki artystyczne oraz tkaninę unikatową. Na swoim koncie ma dwie indywidualne wystawy, a jej prace są w zbiorach prywatnych w Europie, Ameryce Południowej oraz w Ceramic Hall Mino w Japoni.

Zobacz też

Muzeum Fotografii | MetaMemory 1977 - ∞
Wstęp wolny
Dzisiaj

Muzeum Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy “MetaMemory 1977 – ∞”! Autorem...

Galeria Wspólna | SHARE BREATH – War and Life
Wstęp wolny
11 Lipca

Galeria Wspólna zaprasza 11 lipca, na wernisaż wystawy Chung Young-chang –...

Galeria Miejska bwa | Wystawa VI Ogólnopolskiego
Wstęp wolny
06 Lipca

Galeria Miejska bwa zaprasza 6 lipca na wernisaż wystawy VI Ogólnopolski...