Informacje:

Wstęp wolny
Młyny Rothera, Spichrz Zbożowy II piętro, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
03 Listopada 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Slam filozoficzny

Zapraszamy na eksperymentalną wariację na temat slamu, czyli turnieju poetyckiego z udziałem publiczności!

Od niemal roku w Młynach organizuje się różne wydarzenia związane z krzewieniem kultury filozoficznej. Cyklicznie odbywa się Myślowisko Miejskie, podczas którego uczestnicy mają okazję wsłuchać się w głos ekspertów filozofii i nawiązać z nimi pouczającą rozmowę. Wielkimi krokami zbliża się też II Festiwal Filozofii, który w listopadzie ponownie zagości w Młynach.

Nowy projekt filozoficznego slamu ma nieco odmienny charakter niż dotychczasowe Myślowiska. Tym razem zapraszamy na slamy poetyckie. Chodzi o spotkanie osób, które nie muszą mieć żadnych akademickich kompetencji filozoficznych, ale które budują filozoficzne koncepcje – czyniąc to dla samej potrzeby i radości filozofowania, oddając je w ręce publiczności, która zgodnie z ideą SLAMU, pełni rolę jury przez całe takie spotkanie.

Ciekawią Cię przemyślenia o charakterze filozoficznym? To spotkanie jest dla Ciebie! Choć tematyka, jaką można podjąć, jest dowolna, jedynie dopuszczalną zawartością wystąpień i sposobem ich prezentacji jest idea filozoficzna, a więc nie: religijna, polityczna, ekonomiczna itp. Wysłuchamy poglądów filozoficznych slamerek i slamerów na istotę Boga i religii, zachwycimy się krytyką istniejących porządków społecznych czy ekonomicznych, z uwagą przyjmiemy przemyślenia dotyczące człowieka, zwierząt, świata, miłości, wolności, sensu, chaosu, codzienności, czasu i przestrzeni.

Przyjdź i wsłuchaj się w prezentowane przez slamerów i slamerki przemyślenia!

Publiczność tego dnia wcieli się w rolę jury! Zwycięski slamer/slamerka otrzyma nagrodę pieniężną.

Daniel R. Sobota
doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek, poświęconych historii filozofii współczesnej. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej i filozoficznej (m.in. w Młynach Rothera prowadzi Myślowisko miejskie). Miłośnik poszukiwań pozatekstualnych form wyrazu doświadczenia filozoficznego. Trener (UEFA B) i zawodnik piłki nożnej. Ideą przewodnią jego myślenia wyznaczają trzy zagadnienia: pytania, fenomenu (jawienia się) i performansu.

Zuzanna Szmidt
Związana ze SLAMEM od 2012 roku, w Polsce znana pod pseudonimem józek. Występowała na Ogólnopolskich Mistrzostwach SLAMU Poetyckiego w 2016 i 2017 roku. Stworzyła nowy polski ośrodek slamerski w Bydgoszczy, znany pod nazwą Tupot Poetycki, słynący dziś z mocnej sceny, na której poza klasycznym slamem poetyckim odbyła się niemal setka koncertów oraz instalacji słowno-muzycznych. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i spoken-word. Na co dzień pracuje w Młynach Rothera w Dziale Programowym.

Dla kogo?
– dla osób, które chcą wystąpić (powyżej 18. roku życia)
– dla publiczności zainteresowanej tematyką

Organizatorzy: Młyny Rothera x Tupot Poetycki
Partnerzy: SLAM.ART.PL oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN

Zobacz też

Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy 2024
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów w Bydgoszczy! 18 maja (sobota) czekają...

Muzeum Okręgowe | Groza – w drodze do szaleństwa
Wstęp wolny
Dzisiaj

Exploseum Fabryka D.A.G zaprasza na wernisaż wystawy Groza – w drodze...

Kino Jeremi | SURREALIZM MISTYCZNY
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy Film dokumentalny i spotkanie z artystą i jego twórczością. Realizacja,...