Informacje:
Młyny Rothera | Rzeka (u)rzeka! – urodziny wystawy “Węzły”
Młyny Rothera zapraszają na na świętowanie rocznicy wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”
Wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” jest z nami już od roku! Przez ten czas Młyny Rothera gościły liczne wycieczki, bydgoszczanki i bydgoszczan, turystów z różnych zakątków Polski. Teraz przyszedł czas na świętowanie!
W sobotę, 11 listopada, zapraszamy na pierwsze urodziny wystawy „Węzły”, które odbędą się pod hasłem “Rzeka (u)rzeka“. Dla Gości przygotowano specjalne zwiedzanie wystawy, różnorodne warsztaty, wykłady, koncerty, a to tylko niektóre punkty programu!
Otwarta rok temu stała ekspozycja poświęcona jest zarówno historii miasta położonego nad rzekami, ale także przyszłym losom naszej planety. Na wystawie można m.in. dowiedzieć się, jak współczesna Bydgoszcz radzi sobie z kryzysem klimatycznym oraz jakie działania podejmuje, aby chronić florę i faunę. Atrakcją są także wszelkie stanowiska interaktywne. Można tutaj poznać podstawowe kroki tanga, popłynąć kajakiem wzdłuż Brdy czy przenieść się do świata wirtualnej rzeczywistości.
To właśnie rzeka jest bohaterką urodzin „Węzłów”, ale też główną przewodniczką po ekspozycji, która prezentuje nie tylko jej piękno, ale także ogromne znaczenie dla rozwoju miasta i życia jego mieszkańców. Odwiedzający mogą poznać historię i ewolucję miasta, które wyrosło u zbiegu rzek.
Urodziny wystawy to doskonała okazja do zgłębienia relacji między mieszkańcami a rzeką oraz odkrycia, jak ta współpraca kształtowała zarówno przeszłość, jak i wpływa na przyszłość naszego miasta.
Program
godz. 10.00 – 20.00 | Młyn III piętro | bezpłatnie | dla wszystkich | wystawa potrwa do połowy grudnia
WYSTAWA MY RIVER – autorka: Maria Elena Bonet
Wystawa „Moja rzeka” z jednej strony jest metaforyczna i poetycka, a z drugiej opiera się na prawdziwych wydarzeniach i relacjach. Maria Elena Bonet w swojej praktyce czerpie z historii własnej rodziny i tworzy studium przypadku białoruskiej tożsamości. Projekt „Moja rzeka” łączy w sobie tematy dotyczące pamięci przodków i narodu, wspólnych i osobistych ran oraz sposobów ich gojenia.
Projekt obejmuje trzy cykle fotograficzne: Koryto rzeki; Źródło; Ujście rzeki. Każdy z nich to wizualne wyobrażenie rzeki, jako strumienia życia i procesu duchowego rozwoju. Artystka od ponad dekady skupia się na czarno-białej fotografii filmowej i korzysta z alternatywnych technik fotograficznych, takich jak np. cyjanotypia czy fotografia żelatynowo – srebrowa. Zdjęcia Bonet mocno nawiązują do tradycji XIX-wiecznego malarstwa. Nieprzypadkowo w tym projekcie artystka również wykorzystała cyjanotypię. Jej niebieski kolor współgra z niebieskim odbiciem nieba w wodzie i zmienia wystawę w rzekę zbiorowej pamięci.
W przestrzeni wystawy zaprezentowane zostaną również dwa krótkie filmy.
Pierwszy z nich nosi tytuł „Moja rzeka”. Podczas kręcenia Maria podążała wzdłuż Niemna, od źródła do ujścia rzeki do Bałtyku. W filmie tym wykorzystano muzykę, którą napisał i wykonał włoski kompozytor i pianista Roberto Gavazzi.
Kolejny film został zatytułowany „Radonitsa” na cześć dnia pamięci zmarłych na Białorusi. Projekt ten powstawał przez dwa lata i w tym czasie przekształcił się z osobistego dialogu w studium białoruskiej tożsamości. Jak cienki strumień, który zamienia się w rzekę i dąży ku wolnemu morzu, Bonet rozpoznaje najpierw siebie, swoją rodzinę i przodków, a następnie swoich potomków, łącząc ich jedną krwią – czystą wodą rzeki Niemen.
godz. 11.30 -12.30 | Nowe Miejsce | dla dzieci od 4 r.ż. wraz z rodzicami | ZAPISY
Uwierzyć rzece – czytanie baśni i legend związanych z rzekami
Zapraszamy na spotkanie dla dzieci, podczas którego aktorka bydgoskiego teatru, Emilia Piech, porwie nas swoim magnetycznym, aktorskim głosem w wir baśni i legend nawiązujących do rzecznych tematów.
Emila Piech to aktorka Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Absolwentka Wydziału Aktorskiego filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Znana z takich spektakli jak „Mleko”, „Sprzedawcy bajek” czy „Czerwony kapturek”.
godz. 12.00 – 14.00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla dzieci od 6 r.ż. | ZAPISY
Bobrze warsztaty plastyczne ze Stowarzyszeniem „Nasz Bóbr”
Podczas świętowania urodzin „Węzłów” nie może zabraknąć naszego przyjaciela bobra. Zapraszamy na kreatywne warsztaty edukacyjno-plastyczne, podczas których stworzymy własne makiety, przedstawiające naturalne ekosystemy rzeczne z bobrami w roli głównej. Zanim oddamy wodzę wyobraźni wsłuchamy się w opowieść o świecie bobrów i niezwykle istotnej roli, jaką odgrywają w przyrodzie.
Zajęcia poprowadzą Joanna Kowalczyk-Bednarczyk i Roman Głodowski ze Stowarzyszenia „Nasz Bóbr”.
*Prosimy, aby każde dziecko przyniosło ze sobą zebrane wcześniej materiały pochodzenia naturalnego, które będą potrzebne do stworzenia takich elementów makiety jak: bobrowe tamy, drzewa, krzewy, żeremia (konstrukcje ochronne budowane przez bobry). Sugerujemy patyki, liście, szyszki, piasek w słoiku, żołędzie itp. Najwygodniej przynieść materiały w kartonowym pudełku po butach. Makieta będzie miała rozmiar A3.
godz. 12.00 | wystawa „Węzły” | dla wszystkich | bilety w specjalnej cenie 5 zł/os
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Węzły” – Bydgoszczanie
Podczas oprowadzania spojrzymy na wystawę przez pryzmat życiorysów mieszkańców i mieszkanek Bydgoszczy, poznamy sylwetki tych, którzy przyczynili się do rozwoju miasta i zapisali się na kartach jego historii.
godz. 12.00 – 20.00 | Spichrz Mączny, III piętro | dla dzieci od 6 r.ż. | wstęp wolny
Warsztaty szkutnicze
Wciel się w rolę rzemieślnika i naucz się sztuki tworzenia własnych łódek. Dzięki wsparciu edukatorów odkryjesz tajniki tradycyjnego rzemiosła i stworzysz unikalne pamiątki, które zabierzesz ze sobą. Szkutnik ludowy przekaże uczestnikom wstępnie przygotowane łódki z kory, a uczestnicy dokończą je według własnej wizji artystycznej, korzystając przy tym z tradycyjnych narzędzi.
12.30 – 14.00 | Nowe Miejsce | dla wszystkich | ZAPISY
Warsztaty kulinarne o kuchni flisackiej i szyperskiej z Filipem Malinowskim
Podczas gotowania zupy z jesiotra, Filip Malinowski opowie o produktach, które pochodzą z Wisły oraz o wędrownych rybach. To jesiotr, łosoś, troć utrzymywały niegdyś przy życiu całe przybrzeżne miasteczka. Kucharz wskaże również na przyprawy, które trafiły do Polski m.in. dzięki żegludze wiślanej. Zapowiada się smakowicie!
Filip Mailnowski – Załozyciel Fundacji Zdrowego Życia, kucharz, architekt kulinarny i organizator Wolnego Jarmarku, doświadczony organizator i instruktor edukacyjnych warsztatów kulinarnych.
godz. 13.00 | wystawa „Węzły” | dla dzieci od 5 r.ż. | bilety w specjalnej cenie 5 zł/os
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Węzły” – Żegluga
Bydgoska przewodniczka, Marta Bukolt oprowadzi dzieci po wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” w specjalnym historycznym stroju i opowie o wodnej historii miasta.
godz. 14.00 | wystawa „Węzły” | dla wszystkich | bilety w specjalnej cenie 5 zł/os
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Węzły”
godz. 14.30 – 15.30 | Młyn, I piętro | dla wszystkich | wstęp wolny
Wykład performatywny z Moniką Tomaszewską
„Nie było ci szkoda takich włosów?”, „Takie pięknie warkocze miałaś…”. – Artystka zachęca do polemiki i rozważań nad kontekstem niszczenia Rzek: „Nie było ci szkoda tak pięknej, wolnej Rzeki?”, „Nie żałujesz, że wybetonowałeś i raz na zawsze zniszczyłeś ekosystem, który nie będzie w stanie sam się zregenerować?”, „Nie żal ci tego, że zabrałeś tylu istotom dom?”.
Sztuka performance, tak jak żywioł wody ma potężną, hipnotyzującą moc transformacji emocji. „Przepływy” to medytacyjny performans, otwierający pole do dialogu o stawaniu się ciałem wodnym. Działania wokół świadomości własnego ciała pozycjonuję w nurcie hydrofeminizmu. W trakcie akcji ruch przeplata się i synchronizuje z warstwą audialną, w której pojawiają się przetworzenia miarowych dźwięków wody, kropli i oddechów. Inspiracją do akcji jest moment odczuwania przeze mnie pełnego zanurzenia ciała w wodzie. Jest to doświadczenie wyjątkowe, mistyczne. Słyszalne są wtedy jedynie subtelne dźwięki oddechu, bicia serca, czy spokojnych ruchów ciała. Kiedy poruszam się w wodzie, ciało generuje dźwięki hydrodynamiczne, wynikające z przepływu wody wokół mnie. Zestrajam się z wodą. W tym specyficznym stanie skupienia, odczuwam intensywniej swoją samotność i czujność na bodźce. Jest w tym pewnego rodzaju atmosfera melancholii, mroku, tajemnicy. Substancja alchemiczna prowadząca nasze ciało przez życie. Symbol nieustającego, miękkiego ruchu i transformacji – WODA – z której w większości zbudowane są nasze ciała.
Monika Tomaszewska- artystka wizualna i projektantka. Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiowała Malarstwo i Historię Sztuki w School of Fine Art, History of Art and Cultural Studies, University of Leeds w Anglii. Jej główną formą wypowiedzi jest sztuka performance i działania artywistyczne, poruszające tematy nierówności społecznych, praw człowieka i zwierząt, ekologii. Zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią analogową. Tworzy grafiki oraz animacje do projekcji w spektaklach teatralnych.
godz. 15.00 | wystawa „Węzły” | dla dzieci od 5 r.ż. | bilety w specjalnej cenie 5 zł/os
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Węzły” – Żegluga
Bydgoska przewodniczka, Marta Bukolt oprowadzi dzieci po wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” w specjalnym historycznym stroju i opowie o wodnej historii miasta.
godz. 15.30 – 17.00 | Nowe Miejsce | dla wszystkich | ZAPISY
Warsztaty kulinarne o kuchni flisackiej i szyperskiej z Filipem Malinowskim
Podczas gotowania zupy z jesiotra, Filip Malinowski opowie o produktach, które pochodzą z Wisły oraz o wędrownych rybach. To jesiotr, łosoś, troć utrzymywały niegdyś przy życiu całe przybrzeżne miasteczka. Kucharz wskaże również na przyprawy, które trafiły do Polski m.in. dzięki żegludze wiślanej. Zapowiada się smakowicie!
Filip Mailnowski – Załozyciel Fundacji Zdrowego Życia, kucharz, architekt kulinarny i organizator Wolnego Jarmarku, doświadczony organizator i instruktor edukacyjnych warsztatów kulinarnych.
godz. 16.00 | Młyn, I piętro | dla wszystkich | wstęp wolny
Spotkanie autorskie z Maciejem Robertem, autorem książki „Rzeki, których nie ma”
Rzeka, której nie ma, może (nie) istnieć na wiele sposobów. Może to być rzeka, która wysycha okresowo albo wyschła ostatecznie. Może to być rzeka pojawiająca się jedynie w historycznych opisach. Zamieniona w ściek, wciśnięta w kanał, zasypana piachem, zabetonowana lub zanieczyszczona tak bardzo, że trudno rozpoznać w niej rzekę. Może to być rzeka wymyślona. Rzeka zapomniana, której ślady znajdujemy w nazwach ulic czy niespodziewanych nierównościach terenu. Rzeki znikają od zawsze, ale jeszcze nigdy nie znikały tak szybko jak dziś. Zostawiają po sobie dotkliwy brak, pustkę, melancholię i widmo nieuniknionej katastrofy.
Maciej Robert poszukuje zagubionych rzek w swoim mieście, ale jego pasja nie ogranicza się do Łodzi. W każdym zakątku Polski, w którym się znajdzie, brodzi w rzekach tak małych, że nie mają nawet imienia, w potokach, strumieniach, strugach i rowach wypełnionych błotem. Snuje się także nad brzegami Wisły, Renu, Cisy czy Dunaju, tropi rzeki opisywane przez innych.
Niektóre z rzecznych bohaterek tej książki niosą w sobie pamięć tragedii, których były świadkami. Inne szemrzą cicho swoje historie i przepowiadają przyszłość.
Maciej Robert – eseista, poeta, krytyk literacki i filmowy, redaktor.
godz. 17.00 | wystawa „Węzły” | dla wszystkich | bilety w specjalnej cenie 5 zł/os
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Węzły”
godz. 18.00 | wystawa „Węzły” | dla wszystkich | bilety w specjalnej cenie 5 zł/os
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Węzły” – Bydgoszczanie
Podczas oprowadzania spojrzymy na wystawę przez pryzmat życiorysów mieszkańców i mieszkanek Bydgoszczy, poznamy sylwetki tych, którzy przyczynili się do rozwoju miasta i zapisali się na kartach jego historii.
godz. 19.00 | Młyn, I piętro | dla wszystkich | wstęp wolny
Wojtek Kotwicki – koncert DISAPPEAR
Każdy utwór to pewnego rodzaju historia mocno związana z bliskimi autorowi miejscami, osobami i duchami, które stały się dla niego źródłem bezpośredniej inspiracji. Przywracanie dźwiękiem osób, które odeszły, w oparciu o wspomnienia i emocje, dodatkowo przy użyciu starych, zapomnianych instrumentów stało się kluczem do powstania całego albumu. Tytuł płyty zaczerpnięty został z pracy Elżbiety Jabłońskiej „Znikając”, natomiast tłumaczenie na język angielski umożliwiło szczególny rodzaj zapisu, sugerujący terminy muzyczne, wg których został zbudowany cały album. Integralną częścią albumu jest stworzone wideo, które stanowi ilustrację każdego z utworów. Ujęcia, wykorzystane w filmie powstały w trakcie rocznych obserwacji otaczającego artystę świata. Film zrealizowany został w stylu Slow TV, gdzie krajobraz pojawiający się na ekranie nadaje dynamikę statycznym obrazom, a poruszające się na wietrze trawy i drzewa czy płynąca rzeka budują napięcie, zabarwiają emocjonalnie i dopełniają całość. Elementem wiążącym wszystkie ujęcia, jest siedząca, tyłem do kamery postać, odbiorca, a zarazem twórca, czerpiący inspiracje z tego co widzi, co słyszy, co czuje.
Wojtek Kotwicki- urodzony w Bydgoszczy, mieszkający w Kozielcu, nad Wisłą. Na co dzień multiinstrumentalista, producent, kompozytor, autor tekstów, grafik, twórca animacji i wideo, wokalista.
Przez cały, urodzinowy dzień w strefie wejścia wspólnie będziemy kolorować rzeczny krajobraz, stworzony specjalnie na tę okazję przez ilustratorkę Magdalenę Wójcik.
Kiedy już zwiedzicie wystawę w urodzinowej odsłonie, zapraszamy do kawiarni Nowe Miejsce, gdzie przy zakupie napoju, za okazaniem biletu otrzymacie węzłowe ciasteczko.