Informacje:

Wstęp wolny
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
11 Listopad 2022
17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Portret Miasta | Wojciech Woźniak

Zapraszamy na wernisaż wystawy “Portret Miasta”. Jej autor Wojciech Woźniak latem fotografował twarze bydgoszczan i to oni będą głównymi bohaterami ekspozycji.

To prosta historia o moim mieście, nie będzie w niej pięknej i wdzięcznej do fotografowania architektury, ale mieszkaniec miasta, człowiek, którego spotkałem.

Istotą mojej pracy jest sfotografowanie mieszkańców w różnych miejscach, przechadzających się ulicami, odpoczywających na parkowych ławkach, oczekujących na przystankach, przebywających w miejscach publicznych czy wykonujących swoje zawodowe obowiązki.

Interesują mnie wszyscy ludzie, bydgoszczanie, stanowiący tkankę naszego miasta, którzy tworzą jego niewidoczne, bijące „serce”.
Ta praca pozwoli stworzyć jedyny w swoim rodzaju zapis ikonograficzny miasta poprzez twarze jego mieszkańców. Jest to również moje bardzo osobiste doświadczenie ze spotkaniem z „nieznajomym”. To ja muszę otworzyć się na innego człowieka, porozmawiać z nim i wykonać portret, portret najodpowiedniejszy. To szalenie trudna praca, oparta o interakcję z drugim człowiekiem, wymagająca cierpliwości, zrozumienia, wysłuchania i zatrzymania się. Fotografując bydgoszczan, fotografuję w pewnym sensie siebie –
Wojciech Woźniak.
Wystawa powstała z okazji jubileuszu XXX-lecia pracy artystycznej.

Kilka razy można było też spotkać go przed Młynami Rothera. Ubrany w żółte spodnie i koszulkę z aparatem czekał na chętnych do wzięcia udziału w projekcie. – Akcja cieszyła się popularnością. Udało mi się tam zrobić ok. 100 zdjęć. Każdej z fotografowanych osób przesyłałem zdjęcie mailem na pamiątkę – dodaje. Finał jego pracy będzie można obejrzeć już 11 listopada. Właśnie wtedy w Młynach Rothera otwarta zostanie wystawa “Portret Miasta”. Pojawi się na niej ok. 500 zdjęć twarzy bydgoszczan. Będzie można je oglądać przez miesiąc. Wstęp bezpłatny. Realizacja wystawy możliwa będzie dzięki wsparciu Miasta Bydgoszcz.  

Wojciech Woźniak
 ur. 5 maja 1964 r. w Bydgoszczy. Fotografik i muzyk. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 r. fotograf w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1995-2005 współorganizator Przeglądu Fotografii Bydgoskiej (BWA, Bydgoszcz). W 2019 roku dokumentował pobyt Mariny Abramović w toruńskim CSW oraz ekspozycję „The Cleaner”. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. „Outside-Inside” (Młyny Rothera, Wyspa Młyńska, Bydgoszcz, 2006) oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. „Krótka opowieść o miłości i tęsknocie” (2001), „Ogrody wyobraźni” (2004), „Droga” (1997-2005), „Pamiątki” (2005) „Przybysz”(2010„Sentymenty”(2013), „Duży pokój”(2013), „Obecność”(2014), „Codzienne rytuały”(2015), „Still lifes”(2015). 

Współzałożyciel i basista zespołów muzycznych: Variete i The Cyclists. Laureat I nagrody  na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej, Akademia Sztuk Pięknych, Lwów; II nagrody w konkursie Polygonum 4. W 2008 roku uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2017 r. nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Zobacz też

Barka Lemara | Janusz Michalski
Wstęp wolny

Zapraszamy w samo południe, 26 marca, na wernisaż wystawy fotografii Janusza...

Bydgoskie Centrum Sztuki | Radość życia i dramat człowieka
Wstęp wolny

„Kątem oka” – cykl wykładów o sztuce współczesnej. zapraszamy na wykład...

Galeria Miejska bwa | Kim jest Janina Węgrzynowska
Wstęp wolny

Galeria Miejska bwa zaprasza na wernisaż wystawy „Kim jest Janina Węgrzynowska?”...