Informacje:

od -1 zł
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
18 Listopad 2022
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Porozmawiajmy o śmierci

Młyny Rothera są organizatorem cyklu wydarzeń pt. „Porozmawiajmy o śmierci”, które staną się przestrzenią twórczej ekspresji i wymiany myśli o życiu, śmierci, żałobie i umieraniu.

Podczas dyskusji, warsztatów, koncertów i spacerów będziemy zadawać pytania graniczne, słuchać i poszukiwać odpowiedzi, ale też mierzyć się z ich brakiem.

Jesteśmy przekonani, że nowe formy debaty o kwestiach ostatecznych są potrzebne, by oswoić naszą skończoność. Zwłaszcza w czasie, gdy śmierć stała się dla wielu z nas bardziej namacalna: podczas pandemii i w czasie wojny.

Poruszanie tematów, które znajdują się w kulturowym tabu – takich jak śmierć i żałoba – ma w sobie potencjał i siłę, by zjednoczyć ludzi w wartościowej wymianie doświadczeń, bo ostatecznie śmierć jest z nami wszystkimi, porusza, budzi strach, intryguje.

Łączy nas różnorodność sposobów mówienia o tym samym: dlatego do współpracy zaprosiliśmy m.in. medyków, pisarzy, muzyków, filozofów i historyków.

18.11.2022 | godz. 19:00-20:00 | wstęp wolny
Pieśń pożegnania: koncert Kurkowicz / Braszak

Kurkowicz / Braszak to duet śpiewaczy, zawiązany w Poznaniu, gdzie przecięły się dwie ścieżki, prowadzące przez ekspedycje terenowe, wywiady z wiejskimi śpiewakami i muzykantami, spotkania ze starymi i nowymi mistrzami tradycji. Tkanką muzyczną koncertu staną się tradycyjne pieśni żałobne, wywodzące się z tradycji polskich i wschodniosłowiańskich wsi wraz z opowieścią o tym, jak nasi przodkowie żegnali się ze swoimi zmarłymi.

19.11.2022 | godz. 11:00-13:30 | obowiązują zapisy
Warsztaty pieśni pogrzebowych

Warsztat pieśni pogrzebowych stanowi wprowadzenie do wspólnotowego wykonania tradycyjnych pieśni ludowych, poruszających tematykę doświadczeń granicznych.
Warsztaty poprowadzą Dorota Kurkowicz, archeolożka i skrzypaczka oraz Piotr Braszak, tłumacz literatury, badacz pieśni i lirnik.
Na warsztaty obowiązują zapisy online lub osobiście, w punkcie informacyjnym (pn-czw 10:00-18:00, pt-nd 12:00-20:00).

19.11.2022 | 14:30-15:30 | wstęp wolny | Zbiórka przed wejściem głównym do Młynów Rothera, od strony ul. Mennica
Umieranie przyrody: spacer

Czego przyroda może nauczyć nas o śmierci? Przewrotnie można powiedzieć, że połowa tego, co żyje w lesie, jest martwa. Dodatkowo: w martwym drewnie jest znacznie więcej życia, niż w żywym. Oznacza to, że nasze podziały na życie i śmierć są arbitralne i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Życie i śmierć, zwłaszcza w przyrodzie, wzajemnie się przenikają i zależą od siebie, a granice między nimi pozostają płynne. O tym, kiedy zaczyna się umieranie rośliny i co to właściwie oznacza, dowiemy się podczas spaceru z Katarzyną Rymarz, specjalistką ds. programowych Młynów Rothera.

19.11.2022 | 16:30-18:00 | wstęp wolny
Soroczka: spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak

Soroczka nadawała szyku i z pewnością mogła być obiektem pożądania. Mogła symbolizować życie, jego kolory i smak, mogła być esencją tego, co dla człowieka najważniejsze. Dlatego też może towarzyszyć w ostatniej drodze temu, kto odchodzi. “Soroczka” Agnieszki Kuźniak to książka właśnie o odchodzeniu. Jej reportaż jest intymnym zapisem rozmów z ludźmi przygotowującymi się na śmierć. Jedenaścioro bohaterów spowiada się reporterce z sekretnych wspomnień i przeżyć. Rozmówcy pokazują też głęboko schowane pamiątki, przechowywane z ogromną czcią, stroje, które chcą mieć na sobie, gdy ich ciało leżeć już będzie w trumnie; przedmioty, które chcą wziąć ze sobą w tę ostatnią drogę.
Spotkanie z Angeliką Kuźniak, polską reporterką i pisarką, poprowadzi Marcin Szymczak.

20.11.2022 | godz. 15:00-17:30 | wstęp wolny | Zbiórka przed wejściem głównym do Młynów Rothera od strony ul. Mennica
O Parku Sztywnych i innych zmarłych w przestrzeni miasta: spacer

Podczas spaceru z przewodnikiem, Damianem Amonem Rączką ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, ruszymy śladami bydgoskich cmentarzy i tradycji pogrzebowych. Porozmawiamy o cmentarzu żydowskim na Wzgórzu Dąbrowskiego, cmentarzu na Wzgórzu Św. Trójcy, cmentarzu w Kościele Farnym, śmierci obecnej w przestrzeni Starego Rynku, pod Rondem Jagiellonów oraz o zabawach i tańcach w tzw. Parku Sztywnych.

20.11.2022 | 18:00-19:30 | wstęp wolny
Death Cafe Bydgoszcz

W Death Cafe ludzie, często dla siebie obcy, spotykają się, by napić się herbaty, zjeść ciasto i porozmawiać o śmierci, towarzyszących jej obrzędach, doświadczeniach. Celem inicjatywy powstałej w 2011 roku w Wielkiej Brytanii, jest zwiększenie świadomości śmierci i zachęta do celebrowania życia. Podczas Death Cafe uczestnicy prowadzą rozmowy o śmierci, żałobie i umieraniu. Spotkanie jest moderowane przez doulę przejścia. Odbywa się w inkluzywnej, pełnej szacunku i zaufania przestrzeni, bez zamiaru doprowadzenia uczestników do określonych wniosków czy sposobów działania. Wydarzenie nie ma charakteru grupy terapeutycznej, a udział nie jest rekomendowany osobom w kryzysie lub świeżej żałobie.

21.11.2022 | 18:00-19:30 | wstęp wolny
Co się dzieje, kiedy umiera człowiek?

Śmierć oznacza ten moment, w którym ustają funkcje życiowe, serce przestaje bić, mózg się zatrzymuje, ustaje oddech. Myślenie o śmierci jak o serii powiązanych ze sobą wydarzeń ułatwia zrozumienie zmian, przez które przechodzi ludzkie ciało, żegnając się z życiem. Jak długo trwa śmierć? Co dzieje się w naszym ciele przed śmiercią? Co możemy wyczytać z ciała, które opuściło życie? Podczas spotkania z dr Elżbietą Bloch-Bogusławską, specjalistką medycyny sądowej, zapytamy o fizyczne aspekty umierania. Spotkanie poprowadzi Kamila Burchart, specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.

Fot. Młyny Rothera

Zobacz też

SUNDOWN
od 19.90 zł
Mar
24

Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią...

HELIOS | CO W TRAWIE GRA
od 17.9 zł

Film „ Co w trawie gra” oparty jest ty na słynnych...

JOHN WICK 4
od 18.90 zł
Mar
24

Ceny idą w górę, więc także stawka za głowę legendarnego zabójcy,...