Informacje:
Młyny Rothera | Piknik popularnonaukowy z okazji 119. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego
Młyny Rothera zapraszają na piknik popularnonaukowy z okazji 119. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego.
W tym roku przypada 119. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, bydgoszczanina, który przyczynił się do odmienienia losów II wojny światowej, łamiąc szyfr Enigmy. Z tej okazji w sobotę, 17 sierpnia, Wyspa Młyńska zamieni się w piknikowe miasteczko pełne różnorodnych atrakcji związanych z kodowaniem, zgłębianiem tajników historii czy robotyką.
Rocznica urodzin Mariana Rejewskiego to okazja do spojrzenia na jego dokonania na nowo. Złamanie szyfru Enigmy było możliwe dzięki wiedzy z zakresu kryptologii i matematyki, a te dziedziny nauki stały się początkiem w rozwoju informatyki i cyberbezpieczeństwa.
Na odwiedzających czekać będzie ponad 10 stanowisk wypełnionych atrakcjami. Warto odwiedzić je wszystkie, biorąc jednocześnie udział w grze piknikowej, w której do wygrania będą nagrody powiązane z tematyką wydarzenia (torba, piórnik, gra zręcznościowa łamigłówka). Przygotowane atrakcje skierowane będą do wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Młyny Rothera zaprosiły do współpracy przy organizacji pikniku różnorodne instytucje zajmujące się popularyzacją nauki i historią. Podczas pikniku atrakcje zaprezentują: Centrum Szyfrów Enigma, Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Nauki Kopernik, Delegatura IPN w Bydgoszczy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, Stowarzyszenie ROBOproject, CODEBY, Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, Stowarzyszenie MY TEŻ.
Centrum Szyfrów Enigma zaprezentuje m.in. szyfrowanie Cylindrem Jeffersona!
W ramach gry piknikowej czeka na Was szyfr Atbasz!
Wśród planowanych atrakcji m.in.: kolorowanka dla najmłodszych, deszyfrowanie grzebieniem (metoda Jana Kowalewskiego), szyfrowanie komórką, ukrywanie wiadomości atramentem sympatycznym, drewniane i metalowe łamigłówki logiczne oraz gra logiczna – „Kolorowy kod” i „Mirror Puzzle”.
Wystawcy zaprezentują modele edukacyjne: płachty Zygalskiego, bomba Rejewskiego, Enigma i rotory.
Będziecie mieli okazję zobaczyć sprzęty, takie jak: edukacyjna Enigma, edukacyjna bomba Rejewskiego, Płachty Zygalskiego, Rotory 3D, Cylinder Jeffersona.
„Szyfr Cezara”? „Ukryty obraz”? A może „Świetlne iluzje”? Te i inne atrakcje czekają na Was w ramach wystawy mobilnej „O matmo!” CNK.
Wystawcy zaprezentują mobilną wystawę, którą tworzą interaktywne eksponaty poświęcone prezentacji zagadnień matematycznych i ich różnym, praktycznym zastosowaniom.
Wystawa w angażujący i przyjazny sposób przybliża świat matematycznych tajemnic, skłaniając do refleksji nad nimi i inspirując do ich dalszego samodzielnego eksplorowania. Wystawę będzie można znaleźć na parterze Spichrza Mącznego w Młynach Rothera.
Dofinansowano z Programu „Nauka dla Ciebie” Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.
Wystawcy z Torunia połączą naukę z techniką, odkryją przed Wami świat szyfrów i historię Mariana Rejewskiego, a także karty historii!
Wśród atrakcji także:
– prezentacja aplikacji “ODNAJDŹ NAUKĘ”, dzięki której będzie można zapoznać się z dorobkiem naukowym kilku pokoleń badaczy związanych z województwem i jednocześnie będąca narzędziem turystycznym, ułatwiającym planowanie wycieczek;
– szyfry;
– łamigłówki;
– gry logiczne;
– przybliżenie postaci Mariana Rejewskiego;
– specjalne zadanie w ramach gry piknikowej.
Młyn Wiedzy jest beneficjentem programu Ministerstwa Edukacji i Nauki SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI – Popularyzacja nauki i promocja sportu.
Delegatura IPN w Bydgoszczy przygotowała zadanie piknikowe z Szyfrem Cezara!
Na uczestników pikniku czekają m.in. edukacyjne materiały oraz gry planszowe IPN: “Giganci nauki”, “Zwierzęca brygada”.
Wystawcy zaprezentują również grę internetową “Znaj Znak”
Wśród planowanych atrakcji: przygotowywanie okolicznościowych przypinek i breloczków.
Na tym stanowisku odkryjecie tajniki szyfru Ottendorfa!
Wystawcy zaplanowali prezentację dawnej szkoły z okresu zaboru pruskiego oraz dwudziestolecia międzywojennego. Przybliżą czasy, w których Marian Rejewski chodził do szkoły. Dla naszych Gości będzie to szansa, by nauczyć się…kaligrafii!
Dzięki symulatorowi Enigmy poznacie specjalne oprogramowanie, które pozwala przećwiczyć szyfrowanie wiadomości z zastosowaniem kodu Enigmy. W programie także: zagadki, szyfry, gry i kody. Zaplanowano również specjalną zabawę: Wirtualny pokój zagadek „Zagadka sprzed lat” oraz „Szkoła szyfrów”, czyli rozwiązywanie zadań matematycznych, logicznych oraz rozszyfrowanie kodów prowadzi do odgadnięcia głównej zagadki, zdobycia klucza i opuszczenia wirtualnego pokoju.
Stowarzyszenie ROBOproject zaprezentuje dla Was szyfr playfair!
Szyfrowanie będzie odbywało się na wielkoformatowej macie oraz na stanowiskach komputerowych za pośrednictwem aplikacji!
W programie atrakcji m.in.: interaktywny robot SANBOT, który będzie jeździł po tarasie i wyświetlał informację na temat Rejewskiego. Dodatkowo nie zabraknie zabaw dla dzieci. Powstanie m.in. strefa konstrukcyjna LEGO, czyli kreatywne budowanie; sejf zbudowany z klocków LEGO dla dzieci w wieku 5-9 lat, sejf DYI z wykorzystaniem sterownika ARDUINO. Na uczestników będzie czekał również tor przeszkód – sterowany przy pomocy iPadów robotami Photon.
Na stanowisku Fundacji CODEBY czeka na Was kodowanie Morsem!
Tutaj każdy odwiedzający przy pomocy Morse’a będzie mógł spróbować swoich sił w przekazywaniu wiadomości za pomocą tej klasycznej metody komunikacji. Stworzycie swoje linie kodu, poznacie magię kropek i kresek w praktyce!
To doskonała okazja, aby połączyć naukę z zabawą. Czekają na Was zestawy naukowe, m.in.: Prąd elektryczny – WSiP: O prądzie elektrycznym, Klasowa fizyka z walizki – Elektryczność i obwody elektryczne zgodne z podstawą programową w szkole podstawowej i średniej. Wystawcy pomogą zbudować działający układ do nadawania kodem Morse’a – dźwiękowo lub za pomocą sygnałów świetlnych.
Odwiedzenie stoiska to także możliwość obejrzenia radiotelefonów, którymi można nadawać radiowo kodem Morse’a na odległość!
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L.Braille’a w Bydgoszczy
Wystawcy zaprezentują kodowanie Brajlem! W czasie pikniku wystawcy objaśnią zasady pisma punktowego. To także możliwość szyfrowania i rozszyfrowywania tekstu. Na stoisku będą maszyny brajlowskie i tyflografiki oraz czasopisma i książki dla osób niewidomych.
Stowarzyszenie MY TEŻ przygotowało zakodowaną kolorowankę!
Na stoisku czekać na Was będą zabawy z kodowaniem na dywanie dla dzieci, zabawy sensoryczne z układaniem różnych wzorów oraz sekwencji i przestrzeń do malowania farbami, a także kolorowanki tematyczne.
Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera
Odwiedzjący namiot Młynów Rothera będą mieli okazję zmierzyć się z czterema, alternatywnymi do tradycyjnych, metodami przekazywania tajnych wiadomości!
Odwiedzający za pomocą kolorowych farb będą odkrywać zakodowane wcześniej młyńskie sekrety, a następnie za pomocą wosku – ukrywać własne.
Kolejno, uczestnicy pikniku, będą szukać ukrytych wiadomości, posługując się magiczną lupą, by następnie zanurzyć się w światy optycznych iluzji i zmierzyć się z stereogramami.
Na koniec, każdy, kto złamie szyfr metodą skytale dostanie pieczątkę na poczet gry piknikowej.
W razie niepogody wydarzenie odbędzie się w Młynach Rothera.