Informacje:

Wstęp wolny
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
29 Kwietnia 2024 19:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Nie dają nam głośno mówić 

Młyny Rothera zapraszają na słuchowisko i reportaż dźwiękowy opowiadający o początkach Bydgoskiej sceny muzyki niezależnej.

Bydgoszcz, malownicze miasto nad Brdą, kryje w sobie nie tylko bogatą historię i urokliwe zakątki, ale również tętniącą życiem scenę muzyczną. Podczas spotkania zabierzemy Was w dźwiękową podróż po Bydgoszczy, gdzie różnorodność brzmień i talentów ewoluowała w pewnym momencie w jednym miejscu i czasie (w połowie lat 80 – tych), aby stworzyć niezależną, punkową scenę muzyczną.

To historia o początkach muzyki punkowej, nowofalowej, hardcorowej, a nawet o scenie yassowej w Bydgoszczy, o egzystowaniu młodych ludzi w komunistycznym systemie, opowiedziana słowami uczestników tych wydarzeń, którzy tworzyli bezpośrednio to środowisko.

Każda z czterech części słuchowiska jest opowiedziana przez inną osobę „Salem” (Kompania Karna, Schizma), Jacek Buhl (Variete, Trytony), Tomasz Dorn “Perełka” (Abaddon/ Variete), Arkadiusz Wiśniewski, „Pestka” (Schizma). Są oni jednocześnie narratorami, ale także bohaterami, których osobiste historie tworzą element składowy muzycznej historii miasta.

Z dźwiękowego dokumentu dowiemy się między innymi, jakie były początki niezależnej muzyki w Bydgoszczy, jakie zespoły istniały, jakie były ich inspiracje, jakie kluby funkcjonowały i gdzie grało się koncerty. Te wszystkie historie osadzone są w kontekście historii Bydgoszczy, ale również całego kraju. Przez dźwiękową podróż przeprowadzi nas Rafał Kołacki.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć koncert zespołu Krzemyk & Harry.

Rafał Kołacki – to wszechstronny artysta z pasją do muzyki i fascynującym portfolio. Jego zainteresowania obejmują szeroki zakres dziedzin muzycznych i artystycznych. Obecnie jest związany z kilkoma zespołami muzycznymi, takimi jak HATI, KK00, T’ien Lai, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana i DAO. Jego twórczość oscyluje między różnymi gatunkami muzycznymi, od eksperymentalnej elektroniki po akustyczne brzmienia. Rafał jest również pasjonatem badań dźwiękowej tkanki miejskiej. Jego projekt Tonopolis to multimedialna podróż dźwiękowa, która subiektywnie scharakteryzowała dźwiękowe otoczenie Torunia.

Ponadto, jako uczestnik edukacyjnego projektu Dźwiękospacery, prowadzi warsztaty z dziećmi i studentami, aby uwrażliwiać ich na dźwięki sonosfery oraz świadome, głębokie nasłuchiwanie. Jest autorem instalacji dźwiękowych i prowadzi niezależne wydawnictwo płytowe Noisen Records. Jego twórczość to nie tylko muzyka, ale także nagrania do filmów, słuchowisk i bajek. Do tej pory wydał kilka albumów solowych, takich jak “Tonopolis: Impression from the Town”, “Panoptikon”, “Ninkyo Dantai”, “Aux oreilles d’un etranger”, “Hijra” oraz “NOISE from the Jungle” (wspólnie z Łukaszem Jędrzejczakiem i Elą Schulz).

Zobacz też

KINO HELIOS | Akademia Pana Kleksa
od 12.90 zł
Jutro

18 lipca Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

11 URODZINY ROZTAŃCZONEJ PLAŻY CHMIELNIKI
od 40 zł
20 Lipca

Zapraszamy na kolejne Urodziny Roztańczonej Plaży Chmielniki! Jedyna okazja w lipcu...

Fabryka Lloyda | KIZO - PATOCELEBRYTA
od 79 zł
17 Sierpnia

Fabryka Lloyda zaprasza, 17 sierpnia, na koncert KIZO. Tego wieczoru nie...