Informacje:

Wstęp wolny
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
17 Maja 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Myślowisko miejskie vol.4

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności. Tym razem tematyką naszych rozważań będzie praca, własność i wspólnota.

Postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie, czym dla filozofii jest praca? Zajmiemy się także zagadnieniem wspólnoty w zglobalizowanym świecie. Rozważaniom poddamy kwestie związane ze wspólnotą wobec utowarowienia, ucyfrowienia i automatyzacji rosnącej liczby stosunków społecznych. Na spotkaniu nie zabraknie odniesień do marksizmu oraz różnych nurtów filozoficznych, które od dawna nawiązują do zagadnień związanych ze wspólnotą, własnością, pracą i ich umiejscowieniem w różnych kontekstach.

Daniel Sobota, w roli gospodarza spotkania, będzie rozmawiał z Mikołajem Ratajczakiem – filozofem, historykiem idei, tłumaczem, pracownikiem Zespołu Filozofii Kultury IFiS PAN, wykładowcą Collegium Civitas. Rozmówca jako pierwszy tłumaczył pisma Karola Marksa na język polski od 1986 roku. Filozof jest autorem książki pt. ” Forma życia i dobro wspólne. Geneza i aktualność współczesnej włoskiej filozofii politycznej”, która w 2022 r. dostała nominację do nagrody im. Marcina Króla.

Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?

Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych.

Gospodarzem naszych spotkań jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. Trener UEFA B i zawodnik piłki nożnej.

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościem, który będzie naszym filozoficznym przewodnikiem. Zachęcamy do rozmowy również Publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadając, komentując, dzieląc się spostrzeżeniami.

Zobacz też

KINO HELIOS | VIKA!
od 12.90 zł
Dzisiaj

22 lutego Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

FILMOWE PORANKI: Tomek i Przyjaciele, cz. 4
od 16.90 zł
14 Stycznia

Kolejna stacja: Filmowy Poranek „Tomek i Przyjaciele” z Helios dla Dzieci....

Mery Spolsky - EROTIK ERA TOUR
od 99 zł
13 Marca

Mery Spolsky – EROTIK ERA TOUR w Bydgoszczy! Przygotujcie się na...