Informacje:

od 40 zł
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
16 Wrzesień 2023
20:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Koncert Hańby! 

W Młynach Rothera odbędzie się koncert tej Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej. To wyjątkowa okazja, aby wsłuchać się w punkrockowe rytmy w industrialnych wnętrzach!

Koncert odbywa się w ramach promocji nowej płyty pt. „Kryzys”.

Kryzys – to słowo, które na dobre zagościło w naszym codziennym języku i paraliżuje wszelkie działania, nie tylko społeczne. Na kryzysowym albumie muzycy opowiadają o różnych jego odsłonach: gospodarczej, politycznej, moralnej, osobistej. I choć wydaje się, że kryzysy przychodzą i odchodzą, to czytając teksty poetów sprzed niemal stu lat, coraz trudniej uwierzyć, że opuszczą nas całkowicie. Ukojenie przynoszą jedynie sztuka i muzyka, które możemy przeżywać wspólnie.

Kryzys to niedobór, zatem prezentowane utwory nie zawierają wielu ozdobnych elementów, każda z piosenek to współbrzmienie tylko czterech instrumentów oraz głosów. Wszystko po to, by jeszcze lepiej usłyszeć słowa i poczuć rozwibrowanie dźwięków.

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa ‘Hańba!’ powstała jako fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnowali zło otaczającego ich świata lat 30. i 40.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm przy wsparciu poetów (zarówno tych dobrze, jak i mniej znanych: Tuwim, Broniewski, Szymański, Szenwald, Ginczanka, Wittlin) oraz
podwórkowego instrumentarium.

W 10. roku działalności zespołu nie sposób już jednak odróżnić, gdzie kończy się fikcja i tło historyczna, a gdzie rozpoczyna opowieść o smutnym obliczu lat. 20 XXI wieku. W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”. Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014).

Skład zespołu:
Andrzej Zamenhof – bandżo, basbandżo, śpiew
Tadeusz Król – akordeon, klarnet, saksofon tenorowy
Antoni Skwarło – bęben, akordeon
Ignacy Woland – tuba, sakshorn, śpiew

Zobacz też

Zenek Kupatasa i Zacier w Bydgoszczy
od 55 zł

Zenek Kupatasa i Zacier w Bydgoszczy w Over The Under Pub!...

Otwarta Przestrzeń Światłownia | Aleksandra Meler
od 20 zł

Zapraszamy na koncert piosenek “W poetyce jesieni” w wykonaniu Aleksandry Meler...

Towarzystwo Muzyczne im. Paderewskiego | RECITAL FORTEPIANOWY
Wstęp wolny

Zapraszamy na recital fortepianowy Rozpoczęcie sezonu artystycznego 2023/2024 Wystąpi:Bogusz Lewandowski –...