Informacje:

Wstęp wolny
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
19 Listopada 2023 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Fotogram i cyjanotypia: warsztaty z Marią Eleną Bonet

Zapraszamy 19 listopada na warsztaty „Fotogram i cyjanotypia” prowadzony przez Marię Elenę Bonet.

Podczas warsztatów zapoznamy się z dwoma dawnymi i wyjątkowymi zjawiskami w fotografii. Cyjanotypia jest jedną z najpiękniejszych metod ręcznego drukowania fotografii w kolorze pruskiego błękitu. Fotogram jest obrazem powstałym bez użycia aparatu. To techniki fotograficzne, które pozwalają uchwycić kształty obiektów lub rzucane przez nie cienie. Nadruki są niepowtarzalne, wszak można utworzyć je tylko w jednym egzemplarzu.

Podczas warsztatów:

  • zapoznasz się z historią i teorią fotogramów i cyjanotypii, zobaczysz niezwykłe prace znanych artystów i fotografów, którzy korzystali z tej techniki, dowiesz się, jak przygotować światłoczułą emulsję fotograficzną, zapoznasz się z tajnikami doboru narzędzi,
  • stworzysz własny fotogram techniką cyjanotypii (i oczywiście zabierzesz go ze sobą).
  • Spotkanie jest okazją do zanurzenia się w procesie twórczym, w którym widzowie stają się uczestnikami na wszystkich etapach wyłaniania się obrazu.

Warsztaty odbędą się w języku polskim i białoruskim.

Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym wystawie Moja rzeka/My River, którą do połowy grudnia można zobaczyć w Młynach Rothera.

Maria Elena urodziła się w Mińsku. Studiowała projektowanie i fotografię na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki, którą ukończyła w 2009 roku. Koncentruje się na fotografii analogowej i procesu żelatynowo-srebrowego, a także tworzy dzieła sztuki przy użyciu szlachetnych technik fotograficznych, takich jak guma chromianowa, proces cynowy, cyjanotypia. Techniki te stały się dla artystki unikalnym narzędziem formułowania własnego języka poetyckiego w fotografii. Pracochłonne i powolne procesy pomagają jej odkryć istotę obiektów w otaczającej rzeczywistości. Maria stworzyła ponad 10 projektów artystycznych i wielokrotnie wystawiała w Europie. Od 2017 roku Bonet prowadzi autorskie kursy mistrzowskie z fotografii manualnej. Od 2019 roku Marię Elenę Bonet reprezentują galerie sztuki we Francji i Hiszpanii: La Galerie Rouge w Paryżu (2019–2022), Galería F&deO w Madrycie (od 2021). W 2021 została zwyciężczynią Miesiąca Fotografii w Grenoble, Francja oraz została laureatką stypendium Gaude Polonia i przeprowadziła się do Polski, gdzie stworzyła projekt Betrothal to the Sea. W 2023 roku w ramach rocznego Programu Stypendialnego im. K. Kalinowskiego na Uniwersytecie Warszawskim Bonet zakończyła badania teoretyczne dotyczące współczesnej fotografii manualnej.

Dla kogo? dla wszystkich (13+)
Cena: bezpłatne – obowiązują zapisy

Zobacz też

Zakończenie Jubileuszowego XXX Pleneru Rzeźbiarskiego w Myślęcinku
Wstęp wolny
Jutro

Serdecznie zapraszamy na zakończenie pleneru oraz uroczyste wręczenie dyplomów i nagród...

Opera Nova | Don Pasquale
od 70 zł
od 14 do 16 Czerwca

Opera Nova zaprasza na pierwsze popremierowe spektakle „Don Pasquale” G. Donizettiego...

Filmowe Poranki: Barbapapa
od 16.90 zł
16 Czerwca

Barbapapa wraz z całą swoją rodzinką zapraszają wszystkie dzieci na Filmowy...