Informacje:

Wstęp wolny
Młyny Rothera ul. Mennica 10 85-112 Bydgoszcz
17 Marzec 2022
18:00:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | Dziewczyna w spektrum – spotkanie z autorką książki

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Ewą Furgał, autorką książki “Dziewczyna w spektrum”. Wydarzenie odbywa się w ramach bydgoskich obchodów Dnia „Zero dla Dyskryminacji”. Rozmowę poprowadzi Nadia Kostrzewa – pedagożka, psycholożka, psychoterapeutka.

“To niesamowite, jak długo diagnostyka spektrum autyzmu nie była wrażliwa na płeć. Kryteria diagnostyczne powstały w oparciu o obserwację zachowań chłopców i prace naukowe z opisami przypadków chłopców. Dziś już nie ma wątpliwości, że spektrum autyzmu u dziewcząt i kobiet oraz u osób niebinarnych przejawia się nieco inaczej niż u chłopców i mężczyzn. Jednak wciąż nie ma zgody co do tego, jak dokładnie wygląda to nieco inaczej. Jedno jest pewne: wiedza z zakresu psychologii i psychiatrii nie wystarczy, żeby prawidłowo rozpoznawać i rozumieć dziewczyny w spektrum autyzmu, a także osoby niebinarne.

Kluczowa jest wiedza na temat społeczno-kulturowych uwarunkowań płci i wrażliwość na różnice płci. Zwłaszcza że narzędzia diagnostyczne lepiej wyłapujące chłopców nie są jedynym wyzwaniem dla praktyków. Być może najbardziej charakterystycznym zjawiskiem dla dziewczęcego i kobiecego spektrum jest maskowanie autystycznych cech i charakterystyk. Jako że dziewczyny w spektrum są mistrzyniami kamuflażu, nie jest łatwo w nich zobaczyć osoby dokonujące ogromnego wysiłku poznawczego, intelektualnego i emocjonalnego, aby utrzymać się na powierzchni i poradzić sobie w niezrozumiałym i nieprzyjaznym świecie”

– Ewa Furgał, “Dziewczyna w spektrum”, Warszawa 2022, s. 9.

Obowiązują zapisy:
– przez formularz shorturl.at/moFJ8
– osobiście w Młynach Rothera, w punkcie informacyjnym Zaczyn (pn-czw 12-18, pt-nd 12-20)

Na spotkaniu będzie możliwość nabycia książki.

Zobacz też

od 110.00 zł

Wydawało nam się, że o klimakterium powiedzieliśmy już wszystko… Myliliśmy się!...

Wakacje z Projektorem w Bibliotece
Wstęp wolny

Filmowe wakacje z projektorem! W czasie wakacji uruchomione zostaną przedpołudniowe seanse...

HELIOS | Kino Kobiet ¦ Elvis
od 19.90 zł

Drogie Panie, 29 czerwca widzimy się na kolejnym pokazie Kina Kobiet. Zagramy film „Elvis”....

Komentarze