Informacje:

od 10 zł
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
14 Czerwca 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Młyny Rothera | 20 dni w Mariupolu

Młyny Rothera zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego ,,20 dni w Mariupolu” i na rozmowę po projekcji.

Jest to bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć, relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca, nagrodzonego Pulitzerem Mścisława Czernowa.

Z narażeniem życia rejestrował on rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola. Jego film to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia, a jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną.

Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawnia, w jaki sposób udało się wywieźć ten materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.

Film przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych.

Po filmie zapraszamy na rozmowę. Naszymi gośćmi będą Tomasz Szerszeń i Taras Gembik. Spotkanie poprowadzi Mila Burchart.

Tomasz Szerszeń – eseista, artysta wizualny, antropolog kultury. Autor książek: „Podróżnicy bez mapy i paszportu” (2015), „Architektura przetrwania” (2017), „Wszystkie wojny świata” (2021), „Być gościem w katastrofie” (2024), redaktor antologii „Oświecenie, czyli tu i teraz” (2021). Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, redaktor naczelny kwartalnika „Konteksty”. Kurator wystaw, współautor spektakli teatralnych prezentowanych w Biennale Warszawa i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Swoje projekty fotograficzne pokazywał na wystawach m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie, na Parade-Fest w Charkowie czy na Paris Photo w Paryżu.

Taras Gembik – pracownik kultury, performer, poeta pochodzący z Ukrainy. Od pięciu lat współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jego działalność w MSNie polega również na włączaniu migrantek/tów oraz ich perspektywy i doświadczenia w życie i program publiczny muzeum. Razem z Marią Beburią tworzy kolektyw „BLYZKIST” (bliskość), który skupia się na tworzeniu wielopoziomowej wspólnoty osób z doświadczeniem migracji. Od lipca 2021 roku prowadzi Klub Antykryzysowy dla osób w kryzysie bezdomności. Od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę współtworzy Solidarny Dom Kultury „Słonecznik”. W październiku 2023 dołączył do zespołu Fundacji „W Stronę Dialogu”, która skupia się na aktywizacji, wsparciu, wzmacnianiu osób ze społeczności romskiej.

Mila Burchart – tłumaczka z języków żydowskich, bałtyckich i wschodniosłowiańskich, kuratorka i producentka projektów artystycznych i społecznych, poruszających kwestie pamięci i tożsamości w Europie Środkowo-Wschodniej. Współautorka historycznych wystaw narracyjnych – m.in. w Państwowym Muzeum Żydowskim w Wilnie, Muzeum Narodowym Łotwy, Muzeum Uchodźców Żydowskich w Szanghaju. Studiowała polonistykę-komparatystykę w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim, historię i literaturę na uniwersytetach w Wilnie, Tartu, Wiedniu, Tallinnie.

20 dni w Mariupolu
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 94 min
Reżyseria: Mścisław Czernow
Dystrybutor: WATCH DOCS

Dla dorosłych
Cena: 10 zł ulgowy, 15 zł normalny

Zobacz też

WiMBP | Wrześniowy Projektor filmowy
Wstęp wolny
19 Września

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na wyjątkowy wieczór z...

Bestia - Kino Konesera
od 16.90 zł
Dzisiaj

16 września Kino Helios Polska zaprasza, w ramach Kina Konesera, na...

Chleb i sól - Kultura Dostępna
od 12.90 zł
12 Września

12 września, Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...